martina1g

Živnostenský list

Dobrý den, potřebuju ještě jednu radu. Dnes jsem se tedy byla přihlásit na Živnostenském úřadě, ale pořád nechápu, co mě teď čeká, budu mít živnost jen na vedlejší úvazek a tak pořád nechápu, jak budu odvádět daň z příjmu a jak budu podávat daňové přiznání a kdy, jednou za rok, ne? Účetnictví si mám vést jen tím způsobem, že budu schovávat papíry? Budu dělat finančního poradce. Děkuji za rady

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Jakmile obdržíte živnostenský list s doložkou o nabytí právní moci, zajdete na sociálku, kde se přihlásíte jako OSVČ a také na zdravotní pojišťovnu. O obou institucí uvedete,že podnikáte při zaměstnání.Učet­nictví vést musíte (příjem, výdaj) z toho poté v březnu následujícího roku uděláte daňové přiznání. Ovšem ve vašem případě bude součást daňového přiznání i příjem ze zaměstnání. Zaměstnavatel zúčtování daně nebude provádět. Vystaví vám doklad.
Abych nezapomněl, zdravotní pojištění neplatíte (měsíční zálohy) pokud příjem ze zaměstnání převýší příjem z podnikání v daném měsíci. Pokud však byť v jednom měsíci dosáhne příjem z podnikání váš příjem ze zaměstnání, musíte zaplatit zálohu na zdravotní pojištění.
Spolu s daňovým přiznáním podáte i přiznání na zdrav.pojišťovnu a sociálku.