Boy 13

Je finančně výhodnější si ohřívat vodu na čaj normálně ve varné konvici, nebo v kastrůlku na plynovém sporáku?

Dobrý den, chci se zeptat… denně si dělám 1 litr zelenýho sypanýho čaje, a tak se chci zeptat, co je finančně výhodnější, jestli si ohřívat vodu na čaj normálně ve varné konvici, nebo v kastrůlku na plynovém sporáku. Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
gecco

To ti nikdo neřekne, pokud nebude vědět tvou cenu elektriky a plynu a tepelné ztráty v obou případech ohřevu…
😉
Ale dovolím si odhadnout, že při těch cca 15 Kč, které měsíčně bude ohřev v obou případech stát, se rozdíly budou (za měsíc) pohybovat v řádu desetihaléřů – považoval bych je za nevýznamné už i jen vůči ceně kvalitního čaje…
😉

Další odpovědi
anonym

Podle mého názoru a zkušeností je lepší varná konvice. Možná, že se tu objeví i jiný názor a tak se podle toho řiď.

xxx3

energeticky je to výhodnější ve varné konvici. Na sporáku daleko víc tepla přijde vniveč.

anonym

Řekl bych,že v kastrůlku na plynu,elektrické konvice určitě žere více proudu než kolik vyjde vaření na plynu,pokud máš butanovou láhev,tak to bude ještě o dost levnější.

ReHu

Selským rozumem uvažuji tak, že na plynovém sporáku je nutné rozehřát kastrůlek a od něj se ohřeje voda. Také záleží na typu kastrůlku, jeho materiálu, tvaru a poklici.
Varná konvice je určena přímo k vaření vody, měla by být rychlejší a levnější.

Dochy

Jugar, ReHu: vaše některá tvrzení mi připadají poněkud problematická:
„pokud máš butanovou láhev tak to bude jěště levnější“ = pokud myslíš propan butan, pak lahve se distrinuují tam kde ještě není zavedena plynová přípojka. Určitě plynkterý Ti někdo nalahvoval a autem dovezl nebude levnější než ten, který do domu putuje stabilníma trubkama…

„na plynovém sporáku je nutné rozehřát kastrůlek“ – a u elektrické konvice je třeba zahřát tu konvici, přinejmenším její topnou část, která může být i podstatně těžší než ten kastrůlek.

anonym

Otázka zněla,co je fin.výhodnější.
Nevím na jakém plynu kolega ohřívá,napsal jsem svůj názor a vím,že když já ohřeju litr na mým sporáku,kde mám propan butan,tak mě to vyjde daleko levněji než v rychlovarný konvici.

Dochy

Napsals to ale tak, že to zní, že vaření na PB z lahve je levnější než vaření na zemnním plynu z trubky. A to je to co rozporuji. Elektrika X plyn teď neřeším, nemám pro to data. Osobně radši plyn a smaltovanej hrnec nebo skleněnou konvici a je mi jedno jestli je to o halíř dražší nebo ne. Jakmile zůstane horká voda pár minut v el. konvici musím ji vylít, protože mi smrdí. Přestože máme (v kanclu) konvice z velké části nerezové, tak to není tak hrozné jako u celoplastových.

anonym

Varné konvice stojí za prd,to mi věř,rychle se voda nemá přivézti k varu,ale pomalu,pozvolna,pak je to voda,tak jak má být.
Každej furt někam chvátá a má z toho akurát prd.