Že se běžně říká policistům „poldové“?

je asi jasné,proč. Ale proč se říká poldům „chlupatý“?

Nejlepší odpověď
annas

Další možnost – staročeský význam slova chlupatý = lstivý. (Kosmatý znamenalo chlupatý – porostlý chlupy).

Metaforicky se zřejmě význam chlupatý (lstivý) přenesl na policajty, kteří se často takto chovali. Šlo původně o policajty z oblasti Žižkova. Slovo argotické.

Podle Ptejste se knihovny vysvětlení pro toto pojmenování neexistuje. Vše jsou jen domněnky – mohlo by to tak být.

Další odpovědi
atriplex

Podle Slovníku nespisovné češtiny (Praha: Maxdorf, 2006) jde o slovo argotické (zachycené již ve starších publikacích věnovaných slangům). Pojmenování podle tohoto slovníku snad vzniklo podle chocholu na přilbě četníků za C. a K. monarchie.

martina1

Tak to nevím a ani mě nikdy nenapadlo po tom pátrat.Ráno se schválně zeptám,jestli to ví má drahá polovička-teď by mě zabil,protože už spí:-)
Doplňuji:
Chlupama na těle to asi nebude.Sice ten můj policajt je chlupatý úplně všude,kromě dlaní a plosek nohou,ale někteří kolegové nemají na zádech a břichu ani chloupek.

Miroslavst

To Martina1: A nemůžeš se podívat?