Avatar uživatele
anonym

Že se běžně říká policistům „poldové“?

je asi jasné,proč. Ale proč se říká poldům „chlupatý“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos před 4997 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Další možnost – staročeský význam slova chlupatý = lstivý. (Kosmatý znamenalo chlupatý – porostlý chlupy).

Metaforicky se zřejmě význam chlupatý (lstivý) přenesl na policajty, kteří se často takto chovali. Šlo původně o policajty z oblasti Žižkova. Slovo argotické.

Podle Ptejste se knihovny vysvětlení pro toto pojmenování neexistuje. Vše jsou jen domněnky – mohlo by to tak být.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
atriplex

Podle Slovníku nespisovné češtiny (Praha: Maxdorf, 2006) jde o slovo argotické (zachycené již ve starších publikacích věnovaných slangům). Pojmenování podle tohoto slovníku snad vzniklo podle chocholu na přilbě četníků za C. a K. monarchie.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
martina1

Tak to nevím a ani mě nikdy nenapadlo po tom pátrat.Ráno se schválně zeptám,jestli to ví má drahá polovička-teď by mě zabil,protože už spí:-)
Doplňuji:
Chlupama na těle to asi nebude.Sice ten můj policajt je chlupatý úplně všude,kromě dlaní a plosek nohou,ale někteří kolegové nemají na zádech a břichu ani chloupek.

Upravil/a: martina1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

To Martina1: A nemůžeš se podívat?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek