icurusL

Ze rtů se odečítá, nebo odezírá?

Odezírá se je myslím ten vhodnější způsob, protože se díváme na rty.
Mnohokrát už jsem ale viděl i variantu s odečítáním a to mi moc nesedí, jak to zní.

Nejlepší odpověď
marci1

Odezírá. Dříve se odezírání říkalo „čtení ze rtů“ a mnoho lidí tomu tak říká dodnes. Případně odezírání dokonce za čtení považují. Kdyby to bylo čtení, stačilo by se přeci naučit písmena (jako ve škole), jen by se četlo.
To by bylo prima a šlo by přečíst jakékoli sdělení. Odezírání je však spíše hádání a domyšlení se.
Je to především proto, že i když jsou pro odezírání ideální podmínky (osvětlení, vzdálenost, žádné rušivé elementy, skvělá výslovnost atd.), některé hlásky nejsou vidět vůbec (h, ch, k, g), některé napůl (s, r, n) a další jsou zase snadno zaměnitelné (např. b, p, m).
https://ztlume­no.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=546109
😄

Další odpovědi
Roman71

Odezírá..
Odečítat lze jedno číslo od druhého s kladným nebo záporným výsledkem.