Complex

Zdá se vám, že někdy máte sen či úsek ze snu, který se vám už kdysi zdál?

Odpovědi
Kepler

Ano, občas se mi stává, že se ve snu objevují tytéž osoby a jako by šlo o pokračování snu. Ale spíš bych řekl, že jde jen o snovou představu, že se nám to už jednou zdálo.

Edison

Nemusí nutně jít jen o sny. Efekt zvaný deja vu je známý stejně, jako jeho vznik: Jde o to, že se může stát, že v mozku dojde k desynchronizaci některých paměťových úseků, nebo přenosových tras. Pak si mozek myslí, že to, co „viděl“ „viděl“ dvakrát po sobě. Může jít o dvojí reprezentaci jedné paměťové stopy, nebo o reprezentaci aktuálního vjemu asynchornně prezentovanou rovněž z paměti, kam ji bezprostředně uložil. Zkrátka… jde o takové „časové rozhození“. Navíc mozek nevnímá čas komplexně, ale má svůj vnitřní čas, podobně, jako třeba počítače.

annas

Ano. Mně se opakovaně zdá, že se svými kamarádkami (spolužačkami), jezdím do Itálie. Ale nikdy jsem tam s nimi nebyla.

Nijak po významu nepatrám, ale vidím, že bloudíme stejnou ulicí, když se vydáme někam na procházku.

Do toho se mně zaplete ubytování, které připomíná chatky, v nichž jsme jako středoškoláci byli ubytovaní v době týdenní bramborové brigády ve Starém Město pod Sněžníkem.

Vždy vidím stejná místa. Osoby spíš matně.

Dochy

Nějaký čas jsem míval opakovaně stejné sny… Dost často jsem tam lítal na tříkolce 😉