breberka

Zbavení rodičovských práv u otce

Potřebuji poradit. Mám dceru, má 2,5 roku. Její otec se o ní přestal před rokem zcela zajímat, předtím to taky bylo jen občas. Nyní on má novou přítelkyni a stará se o její roční dítě. Příjde mi to nefér vůči mé dceři, protože to, co by měl dávat jí, dává cizímu dítěti (ať už citově nebo materiálně). Je možné požádat o zrušení rodičovských práv kvůli této situaci? Mám totiž strach že si pro dceru třeba za 5 let příjde. Ona ho vůbec nezná. Naposled za ní byl když měla 10 měsíců. Děkuji za informaci a radu.
Doplňuji:
ATRIPLEX: Jde vidět, že nevíš, o čem mluvíš. Rodičovská práva jdou zrušit. Otec, který se o dítě nestará, nemá na dítě nárok po rozhodnutí soudu. Bude mít zákaz styk s dítětem apod. Výživovací povinnost se ale nemění, tak zůstává. Zůstává i zápis v rodném listě. To jsem zjistila u právníka.

Nejlepší odpověď
anonym

Breberko , myslim , ze kdo vam ted napise pravdu – to znamena , ze rodicovska prava nejdou zrusit ( resp. jdou , ale z velice zavaznych duvodu ) – bude vas nepritel.
Urcite nezrusi byvalemu priteli pravo proto , ze ma novou pritelkyni a momentalne se nezajima o vasi spolecnou dceru.
Je to smutne – z jeho strany , ze o dceru zajem nema. Vy ale , v zajmu ditete ponechte vse tak jak je a alespon ze plati vyzivne.
A strach , ze si pro dceru prijde treba za 5 let mit nemusite. Kdyz si prijde ( dostane rozum ) , tak pak bude hlavne na vas zalezet , jak to dceri DOBRE vysvetlite, aby spolu vztah pomaloucku navazali. Asi jsme vas moc nepotesila. -iv-

Další odpovědi
anonym

Tady ani tak nejde o právní, ale morální otázku.
Oč ti jde? Pomstít se otci na úkor dítěte?
Dítě má právo na oba rodiče, a to i tehdy, kdy si rodiče přes dítě vyřizují své účty a zapomínají nejen na svou roli, ale hlavně na dítě, jehož jménem se zaštiťují.
Nepíšeš, zda jste byli oddání nebo šlo o tzv. „sexuální nehodu“, kdy po tvých hysterických projevech otec logicky odešel k normální partnerce.
I pro zákaz styku, který náš právní řád zná, musejí být opravdu závažné důvody a soud, na rozdíl od tebe velice bedlivě posuzuje, zda se tím neublíží dítěti.
A pokud chceš platit alimenty, je právo rodiče na styk s dítětem to nejmenší (za těch 0,6–1 mil. do zletilosti, co otec zaplatí).
P.S. Tentokrát dávám -iv- plně za pravdu.
Doplňuji:
Pokud máš dítě v péči, netřeba se obávat o jeho ztrátu.
Spíše by ses měla zajímat jak ji vychováš, aby si vás mohla vážit obou a později sama citem rozhodla ke komu se přikloní.
Obávám se, že tímto přístupem jí naočkuješ jen nenávist, nevraživost a nedůvěru ke světu.

atriplex

Ne, otec zůstane navždy otcem.

tom004

Je mi líto,ale atriplex má pravdu.Soud může zakázat jakýkoliv styk s dítětem,ale zrušit právo (otce)rodiče, ne.Možné to snad je,pouze v případě,že by byl prohlášen za nesvéprávného.

Hlada

Vaše dcera je už dost v životě hendikepovaná tím, že nemůže vyrůstat v normální úplné rodině se svými rodiči. Myslím, že by bylo lepší už nechat vztahy tak, jak se vyvinou, pokud nepůjde o nějaké extrémnosti, bez zásahu soudu. Česká praxe v rodinném právu je spíš slon v porcelánu. Dcera má právo na oba rodiče a sama si vybere, jaký bude mít ke komu vztah.