guzzi

Jak lze zbavit otce rodičovských práv (má pouze zákaz styku)?

Otec má zákaz styku s dětmi pro násilné chování, ale nebyl zbaven rodičovských práv. Syn kvůli šikaně přechází na jinou základní školu a otec prý musí souhlasit, přestože má zákaz styku. Určitě bude dělat problémy.

Nejlepší odpověď
iceT

no to nevím,ale podobná otázke se tady také již řešila
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zbaveni-rodicovskych-prav-u-otce

a mám dojem,že rodičovská práva se zruší jen tehdy pokud si najdeš jiného partnera a ten syna adoptuje nebo osvojí.
Doplňuji:
z jiné poradny
http://www.ape­rio.cz/poradna/26450

Další odpovědi
anonym

Pokud je otec pro dítě dlouhodobě hrozbou, neplní své rodičovské povinnosti, tak může soud rozhodnout o jeho zbavení rodičovských povinností (tím samozřejmě i práv). Podle mého názoru ale zatím není situace zralá pro takové rozhodnutí. Důvodem pro rozhodnutí soudu je dlouhodobé zanedbávání rodičovské péče, nejen dočasné vybočení z ní.
Každopádně bych ale neházela flintu do žita. Otci dítěte pošlete doporučeně žádost o to, co potřebujete aby odsouhlasil a udejte termín, do kdy se má vyjádřit. Pokud termín nedodrží, tak požádejte o rozhodnutí soud.
I taková soudní řízení Vám nakonec napomohou, abyste dosáhla svého.
Zvažte ovšem velmi pečlivě, zda otce jeho práv a povinností bude rozumné zbavit.
Jak uvádíte, je to násilník, ale i takový člověk se může změnit a může s odstupem doby chtít Vašemu synovi vrátit to, oč jej svým chováním připravil. Zřejmě bych Vám spíše poradila držet si od něj odstup, ale úplně ho ze života Vašeho dítěte (dětí) nevymazávala.
Otcem zůstane, ať se budete snažit sebevíc tuto skutečnost popírat. Dopředu nikdy nemůžete tušit, jestli to jednou nebude otec, kterého budou mít Vaše děti rády.