Avatar uživatele
Kepler

Zapomínat je lidské, odpouštět je božské?

Naproti tomu někdo říká: bůh odpouští, já ne. Jak jste na tom?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, gagaga, marci1, Michala11, Palpatine před 1945 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zjentek

Když zapomeneme, co chceme odpouštět?

Bůh je zde tedy úplně zbytečný, neřku-li k ho*nu.

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Ne každý jedinec uzná svou chybu, upozornění na jeho chybu mnozí považují za neodpustitelné. Odpustit – uvědomit si, kde je příčina. Ne vždy je vinen ten druhý … Co je dovoleno bohovi, není dovoleno někomu jinému …

Je to vidět na Odpovědích. I když přiznání chyb a s tím související odpouštění přetrvává tisíciletí.

„Ještě jsem se nesetkal s člověkem, který by dokázal vidět své chyby a sám před sebou se z nich obvinit.“ Konfucius

Stejně Konfuciova další moudrá slova

"Pomstou, odplatou nebo hněvem nemohou být křivdy odčiněny, zlo může být vytěsněno jen dobrem.

Pomsta může zplodit zase jen novou křivdu nebo prodloužit už trvající nepřátelství. Shovívavost odpouštění však vedou k nápravě ostatních."

https://azcita­ty.cz/konfuci­us/19203/

Už jsem několikrát na témě odpuštění zde reagovala.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dudu

Nejsem si jist jak se věci mají, ale vím, že moje paní odpustí, ale nezapomene.

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Palpatine

Já jsem bůh neodpouštění.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Božsky mohu odpustit, ale lidsky nezapomenu. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Zapomínat na to, že nám Bůh ve své lásce (na základě výkupného) odpouští naše přečiny je skutečně lidské.. Málokdo totiž zareaguje na takový projev Boží lásky a podřídí tomu svůj život. Dlouho jsem tento fakt odpuštění v nevědomosti přehlížel a nereagoval, ale naštěstí jsem si to včas uvědomil a zjednal nápravu 🙂

A co se týká odpouštění lidem kolem sebe, stačí, když si uvědomím, že pokud chci, aby mi bylo odpuštěno a mé přestupky mi nebyly počítány, musím také jako Bůh umět ve velkém měřítku umět odpouštět. Samozřejmě, že nikdo z nás není dokonalý jako Bůh, a tak tu a tam nějaká křivda z minulosti vyplave na povrch.

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

@Roman71
»A co se týká odpouštění lidem kolem sebe, stačí, když si uvědomím, že
pokud chci, aby mi bylo odpuštěno a mé přestupky mi nebyly počítány, musím
také jako Bůh umět ve velkém měřítku umět odpouštět.«

Na věřícího to zní dost pyšně a vypočítavě.

před 1943 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Roman71

Na to si právě dávám pozor, aby to nebyla vypočítavost, protože nic neskryji, ani myšlenku. Když mám umět odpustit, tak upřímně a ne vypočítavě.

před 1943 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Tentokrát Vám to jen „ujelo“?

před 1932 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Souhlasím s Palpatine, jinak bychom byli hovádka boží, co si skoro nic nepamatují. A když jeden nezapomínajicí člověk jakkoliv vyžere křivdu nebo škodu od jiného xindla, tak by s tím měl počítat. To by nám jinak procházela každá…ani to nechci jmenovat.

před 1945 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek