Elektrikář44

Poradíte se zapojením USB na Babetě 210?

zapojení USB na babetě 210

1:Mohu napájet například mobil 4V až 6V, 3,3A střídavým? Usměrní si to sám? Volty mu nevadí, z auta si bere 12, z pc 5V.
2:Když přidám do serie vysokokapacitní kondenzátor, co se stane? Chci aby po vypnutí motoru ještě něakou dobu dával energii..
Jedná se o Jawa babeta 210, usb je zapojeno na okruh světel
(Doufám že na tomhle nikdo nenašel nic osobního, jestli jsem blbej tak mi to klidně napište ale odpovězte na otázky 🙂

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Ad.1 Mobil má akumulátor, u současných typu Li-Ion (lidově baterii), dříve Li-Pol, nebo Ni-Cd, s napětím 3,6–3,7 V/ DC (stejnosměrné)¨. Nabíječky pro nabíjení těchto akumulátorů mají napětí 5 V/DC a při tomto napětí dobíjí aku mobilu proudem od 0,5A do 1 A DC. Nabíjení je řízeno (u dnešních mobilů a tabletů) mobilem/tabletem, případně čipem v aku a nabíjecí DC proud má různý průběh (třeba pulzující, ale ne střídavý).
Postupným nabíjením vzrůstá napětí na aku (až do cca 4,2V) a nabíjecí proud, v závislosti na růstu nepětí klesá.
Mobil nabíjet střídavým proudem není možno! A ani z auta si „nebere“ 12V/DC, ale musíš mít adaptér (je součástí „vidličky“ do zásuvky 12V auta), který upraví napětí 12V-14,4V/DC z aku auta na rovněž těch 5 V/DC pro nabíjení aku mobilu.
Z PC má mobil v USB 5V/DC, ale už přímo a jde o nabíjení, ne o napájení. Pokud je aku mobilu nabito, proces nabíjení se ukončí.
Toto zajišťuje opět mobil, nebo čip v aku.
Toto vše se vztahuje rovněž na většinu tabletů, které mají shodné napětí akumulátorů jako mobily.
Ad.2 Kondenzátor není schopen „načerpat“ enerigii a napájet mobil. To dokáže pouze akumulátor! Kondenzátor se nabije pouze DC napětím, v závislosti na kapacitě, el.„nábojem“. Ten pak je schopen pouze jednorázově vydat krátkodobým výbojem, případně pomalejším vybitím přes rezistor, ale pouze po velmi krátkou dobu a není schopen něco napájet.
Jawa Babeta má jako zdroj napětí střídavý alternátor s napětím 6V/AC. Tím napájet, ani nabíjet mobil nemůžeš!
Bylo by možno pouze zhotovit adaptér, který by napětí z alternátoru usměrnil (diodový můstek s vyhlazením kondenzátorem) a snížil na napětí 5 V/DC, třeba pomocí napěťového stabilizátoru 78S05. Ten pak dá potřebných 5V/DC s proudovým zatížením do 2A.
Pouze na tento adaptér by bylo možno připojit USB a z něj aku mobilu nabíjet.
Pokud připojíš mobil přímo na 6V/AC světel Babety, spolehlivě jej „odděláš“, nebo aspoň ten aku. Raději bych to nezkoušel!
Na otázku jsem Ti snad úplně a dostatečně srozumitelně odpověděl a teď se ukáže, jestli jsi, nebo nejsi, to co píšeš.:-)
A prosím Tě, proč jsi si zvolil „Elektrikář“, když nemáš o elektru ani „páru“?
Nic ve zlým, ale to může akorát opravdové elektrikáře, nebo znalce elektro problematiky, iriovat.:-(

Další odpovědi
Edison

Máš na babetě USB? Nebo máš na mysli, že máš na babetě takový to CLko s USB výstupem?
Kde by se na babetě vzala střídavina? Jen teď nevím, jestli jen světla nejsou napájena přímo z alťáku (bez usměrňovače???)
V autě dáváš na USB kabel přímo 12V? To asi ne, dáváš to přes to CLko, ne? CLko obsahuje zdroj, jehož výstupem je právě oněch 5V. Jediná podmínka je, aby CLko mělo na tom 5V výstupu dostatečný výkon.

Když dáš do série kondenzátor… jakýkoli, tak ti přes něj žádný ss proud nepůjde. Střídavý podle frekvence. Ale rozhodně nebude fungovat jako záložní zdroj energie.

Takový superkondenzátor se dává paralelně. Ale má to svá úskalí: Nedá energii, kterou do něj nedostaneš. Potřebuješ k tomu tedy přiměřeně silný zdroj. Na druhou stranu přímým připojením ke zdroji jej taky můžeš odkouřit. Nabíjení i vybíjení kondenzátoru se taky musí řídit, jinak vybouchne. Počáteční proudy do kondenzátoru mohou být velmi velké a vnitřní konstrukce, zejména vývodů, to bez omezení nabíjecích a vybíjecích proudů nezvládnou. Nemluvě o dielektriku, které při přetížení proudem vypění a vybouchne. Kondenátorová záloha taky vůbec není stabilním zdrojem energie. Za ním vždy musí být něco, co snižuje napětí na začátku a zvyšuje napětí na konci cyklu. Nebo dát jen obyčejný kondík, ale tam pak nepočítej s dodávkou energie dýl, něž několik málo sekund, podle odběru. A taky nezapomeň, že dnešní zdroje, pokud nejsou dostatečně kvalitní, maj výkonovou charakteristiku. Tzn. že při klesajícím napětí začínají odebírat větší proudy. A protože se s touto situací nepočítá, nemusej být konstruovány tak, aby při podpětí včas odeply zátěž. Pak velmi pravděpodobně prostě shořej.

Opět je vidět, že na elektrikáře máš v elektrice totální zmatek. Být tebou, raději se na to vykašli a svěř tyhle věci někomu, kdo tomu rozumí.

aliendrone

Li-ion akumulátory BEZPODMÍNEČNĚ MUSÍ být řízeně napájeny – tzn. přes kontrolér (chip) – jinak je spolehlivě odděláš (!!!), protože jsou extrémně citivé na přebíjení. Kontroléry USB nabíjení vyžadují obvykle 5V ss a nějaký minimální proud ke správné funkci na vstupu, ale to už si musíš zagooglit. (USB CL autoadaptér se právě stará o snížení napětí z 12V na 5V, mobilní zařízení v sobě má kontrolér řízení nabíjení (nebo je rovnou v aku, přesně jak píše Jiří Bohumil)

V případě Babetty (s nominálním napětí 6V) je zdrojem magneto, což může být značný problém, jelikož není nijak stabilizováno napětí a to se může pohybovat v širokém rozsahu napětí – počínaje nižším než minimálním dobíjecím (na volnoběh) až k hodnotám, kdy některé kontroléry dobíjení odpálíš! (viz heslo magneto)

Tudíž napřímo to nepůjde, budeš muset použít přinejmenším usměrnění napětí a jeho stabilizaci.

Na kondík zapomeň, jako trvalý zdroj napájení je zcela nepoužitelný. Myslím tím delší dobu než řádově jednotky sekundy. (No, teoreticky se dělají hyperkondíky – náležitě ohromné, ale věř mi, ty by Babetta neuvezla, o jejich ceně nemluvě. ;) :D :D)

Jedním z možných řešení je předělat magnetoelektrické zapalování na altíko-akumulátorové 6V (jako to mají „dospělé“ motorky) – má to spoustu výhod, ale to není zrovna práce pro nezkušené. Pak bys mohl díky akumulátoru dobíjet i při vypnutém motoru.

autacek

Ne, takto to nejde. A jestli si říkáš elektrikář, tak je to víc než alarmující.