annas

Zamilovaní mohou dnes esemeskovat, skypovat… Je to „úžasné“ na rozdíl od jejich babiček, jež mohly psát jen dopisy?

Vše má své výhody i nevýhody. O všem je možné pochybovat …

Nejlepší odpověď
anonym

Dopisy se mohou uchovat po mnoho a mnoho let, což zajistí, že když se dnes už babička začte do zamilovaného psaní od dědy, který jí vyznal lásku třeba před padesáti lety, tak jí určitě srdce zaplesá a ucítí ty dobře známé motýly v břiše.
K čemu by jí tenkrát byl nějaký Skype nebo WhatsApp u kterého se píše:
Aplikace WhatsApp Messenger: Více než miliarda lidí ve více než 180 zemích používá aplikaci WhatsApp na komunikaci s přáteli a s rodinou – kdykoli a kdekoli.
No dobrá můžete svojí lásce napsat i na druhý konec světa, než se opět shledáte ať je to třeba jen z důvodu pracovních či soukromých. Hned online se dá psát a i vidět tvář vaší drahé polovičky přes webkameru. Utužuje to vztah, který by díky odloučení byl dřív závislý pouze na dopisech na které se čeká? Je tam nejistota, že? Nebo naopak se prohloubí představy o lásce a všechno to krásné kolem pocitu zamilovanosti se tak násobí? Kdybych měl svojí milovanou dívku někde třeba v Austrálii, tak bych si s ní posílal dopisy, protože to má větší osudovost a hloubku. Těšil bych se její zprávy, které by byly skutečně od srdce a kde mi napíše i věci, které by mě na Skypu neřekla, protože by měla pocit, že to není třeba. Naopak kdyby mě neviděla týden či dva a opravdu mě milovala, tak o to romantičtější napíše dopis, než kdyby jsme se hrdličkovali přes Skype, třeba i každý den. Nejsem proti moderním technologiím a vše má své pro a proti. Skutečná láska může i dnes používat dopisy ať si o tom myslí kdo chce a co chce.
Pokud je pošta opravdu pomalá, tak ještě je dobrou variantou email, ale je to jako s knihami, které je lepší držet v ruce a cítit stránky na prstech nebo jejich vůni. Takový e-book je vždy jen na obrazovce, ze které je čten. Pro mě za mě ať se klidně vrátí časy bez mobilů, internetu a moderních technologií. Byla to opravdovější doba a lidé se více navštěvovali a uměli komunikovat tváří v tvář.
Lidé k sobě měli blíž a o lásce ani nemluvě. Ty doby odvál čas. Dnes místo, aby šel zamilovaný pár ven na procházku, tak si raději Skypuje nebo to řeší přes Facebook. To co si dnes zamilovaní vymění přes textovou formu se jim nedochová nikde jinde, než do jejich vzpomínek, ale vzpomenou si na stará kolena o čem se tenkrát před padesáti lety nadšeně bavili přes Skype? Kdyby to měli v dopisech, tak to budou vědět slovo od slova. Kdybych si se svou bývalou raději psal dopisy místo smsek, tak bych si teď mohl připomenout ty nádherné věci, které mi psala, protože si z nich pamatuji už je utržky a není to zas tak dávno co jsme se milovali. Budu si to však pamatovat třeba i za třicet let? Myslím si, že mozek si nejlépe zapamatuje okamžiky společně strávené. Vůni jejich vlasů. Doteky či mazlení se atd. :) Co říci závěrem: Domluvte se svou drahou polovičkou, která je zrovna někde daleko od vás na tom, že na zkoušku dáte šanci dopisům a vsadil bych se, že váš vztah bude díky tomu vzkvétat, než se zase uvidíte.

PS: Dva citáty:

„To nejcennější, co Ti umím darovat, je dopis. Věnuji Ti tak upřímné slovo, ale především můj čas.“

„Pokud máte napsat jeden dopis, zabere vám to celý den. Pokud jich máte napsat tucet, napíšete je také za jeden den.“

Zdroj: https://citaty­.net/klicova-slova/dopis/

Další odpovědi
Lamalam

Mě to úžasné moc nepřipadá. Nikdy jsem si s nikým zamilovaně neskypovala. I když nejsem ještě tak stará, v tomhle ohledu jsem staromilec a občas ještě píšu ty trapný dopisy (trapný dopisy není můj obrat, řekla mi to dcera, když jsem psala dopis bráchovi).

briketka10

Jak dlouho to vlastně je, co jsem naposledy napsala a vhodila do schránky takový obyčejný dopis? A jak dlouho to je, co mi takový dopis přišel? Říkejte si, co chcete, ale pro mě smsky, e-maily nebo zprávy ve vzkazech nikdy nebudou mít takovou cenu jako list popsaného papíru.

SMS a e-maily mi nic neříkají o člověku, jako takovém. Skype nepoužívám.
FB ke komunikaci málokdy. Tam jen občas nahlídnu.

Mám kamarádku, která mi nikdy nezapomene poslat pohlednici k mému svátku,
narozeninám, Vánocům a Novému roku.

Vždy poznám v jakém rozpoložení se cítí, když mi pozdrav posílá.
Z každého výletu a dovolené si píšeme krátký dopis a pošleme
pohlednici.
Když jsme byly malé taky nebyly mobily a psaly jsme se sestrou
všem dopisy z prázdnin, táborů, výletů i všem kamarádkám, které
jsme znaly.

mosoj

Co je na tom úžasného ? Někdy je to praktické a rychlé, ale úžasné? Spíš je to na škodu vzájemného vztahu. JEDNA Z PŘÍČIN ČASTÝCH ROZVODŮ. Také hrneček?

Drap

Je to přesně tak. Jsou výhody i nevýhody. Pamatuji si velice dobře když tyto technologie nebyly a ani běžný telefon byl spíše vyjímkou. V té době to taky šlo, platila domluva, třeba na týden dopředu. Možná si zamilovaní v té době museli i více důvěřovat. Nebylo tolik výmluv a prázdných slov jako při dnešních SMSkách. Nelze asi hodnotit co bylo či nebylo lepší ale lze jen říct, že i bez dnešních vymožeností vše šlo bez problémů

Kepler

Přinejmenším jednu nevýhodu to má: vztah může brzy zevšednět. Taky při psaní dopisu má zamilovaný dostatek času na to, aby své myšlenky a city vyjádřil co nejlépe. Jak jsem kdesi četl: „Odloučení je jako vítr. Malý plamen lásky uhasí, velký rozdmýchá.“

fcoop

Jen smskou se vztah vybudovat nedá.

Má to ovšem svá plus – proč by někdo pracně vyrýval svoje city a pocity do stromu,nebo do lavičky,když to může sdělit mobilem?

Uz dal nemuzu takhle krasne snivat, se slzami v ocich na tebe se divat, chci slyset tvuj hlas a hladit ti vlas a byt s tebou ten nejdelsi cas … jen ti chci rict, ze mi tu chybis zas… miluju te.

Když to to dotyčné(ému) udělá radost,proč ne?

Kelt

Myslím, že technická vyspělost a rychlejší komunikace nemusí být lepší pro zamilované dvojice. Dopisy, které přicházely v rozmezí několika dnů,byly plné upřímného citu, ale i dnes jsou jedinci, kteří pojmou podezření, když partner hned nezvedá mobil, není na skypu a pod. To, že mám možnost okamžitého spojení ale neznamená, že to spojení budu hned mít.

anonym

Myslím že modní trend dopisování a volání přes viber whatsapp skype má dnes obrovskou výhodu v tom že dotyčná/ý nemusí zbytečně chodit na poštu kupovat známku pojištovat dopis při ztrátě a hlavně nemusí namáhat ruce při psání a čekat než se dopis doručí!

Hlada

Babičky dnešních mladých zamilovaných nemusely jen psát dopisy. Měly doma telefon s možností neomezeně dlouhého hovoru za 30 hal. To se to povídalo! Z hlediska neomezeně hlouhého hovoru tedy není Skype nic nového. Je to jen jiná forma. SMS je další možný způsob komunikace. Rozšíření možností nemá žádnou nevýhodu. Kdo chce, může napsat dopis, jako dřív. Proč by to ale dělal? Jediné, co už není, je telegram na ozdobném blanketu.

anonym

Kolik jste kdo tak asi napsal dopisů za svůj život? Kolik z nich bylo vaší lásce/láskám?

Mc Merkurion

… no za časů na něž vzpomíná annas, jsme těch dopisů a psaníček napsali …

Kepler

Dalo by se to počítat na stovky. Většinou právě láskám.

Drap

Celkem jsem napsal stovky dopisů. Kolik z toho láskám už nepamatuji.

briketka10

Já jsem napsala spousty dopisů.
Nemohu je ani spočítat. Většinou
na vojnu mým láskám. Dále na škole,
intru, táborů, prázdnin.
Dovolených a výletů. Známým.
Snad tisíce. Patřily k mým krásným
chvílím, kdy jsem si vzpomněla na
milé lidi v mém srdci. Některé byly
i provoněné.