annas

Zajímá mě, prosím, zda se halucinogenní houby (např.lysohlávky) používaly ke stejnému účinku i někdy v minulosti?

Najdou se o nich nějaké informace? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Lenjička

Jistě 🙂 Lidé v dřívějších časech hodně používali různé rostliny a houby k čarodějnictví, lékařství i podvodům 🙂 Myslím, že by se to mohlo táhnout klidně i z Říma 🙂
Tady je pár odkazů 🙂
http://mr.fr.sweb­.cz/halucinoge­ny.html
http://www.po­licie.cz/soubor/ha­lucinogenni-houby-pdf.aspx
A tady dokonce celý web o magických houbách 🙂

Zdroj: http://magicke­houby.pestujdo­ma.cz/index.php?rou­te=information/in­formation&infor­mation_id=8

Další odpovědi
vagra

První záznam o užívání halucinogenních hub pochází od španělsky konquistadorů, kterým se v roce 1502 zúčastnili korunovaci Montezuma a při následné oslavě pozorovali Podávání halucinogenních hub. Španělsko mnich Fray Bernardino de Sahagun (1547–1569) o TÉTO aztécké slavnosti píše: "První věci, jez u té oslavě požili, byly malé černé houby, který nazývali nanacatl a Které jim navodili opilost a halucinace.
Nicméně z dnešního Alžírska jsou také známé nástěnné malby, interpretované jako znázornění místního druhu lysohlávek Psilocybe mairei, vytvořené před asi 7–9 000 lety.

Zdroj: různé zdroje,např.-http://science­world.cz/clovek/nej­starsi-dukazy-o-pouziti-lysohlavek-v-evrope-6263

Terryle

Copak Řím… jedna věc je, odkdy to je doložené a druhá věc, odkdy se to užívalo. Řekla bych, že od té doby, co nějakej náš prapředek zjistil, co to způsobuje… klidně tísíce, desetitisíce let.
Zneužívat omamný prostředky je v přírodě normální – i zviřátka prý s oblibou žerou zkvašený ovoce a pak se opile motaj… :)

Drap

Používaly . Snad už naši předkové před kelty využívali houby , a nejen lysohlávky ale i třeba mochomůrku červenou. Většibnou se ty houby ale nepoužívaly jako dnes. Používaly se k různým obřadům a pod. Nakonec i dnešní šamanismus je pooužíváv některých částech světa dodnes.

poa.li

Naši předkové je však nepoužívali pro pobavení, ale pro rozšíření vědomí a obzorů…