Avatar uživatele
Zlatý

Zajímá mě,jak vznikla slova "brďo a brdo"?

SLovo brdo je sice uvedeno v modré liště,ale význam nikoliv.

Znáte příklad na jejich užití? Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

ty brďo...
Traduje se, že zhruba v polovině 19. století se po východních Čechách toulal jistý podvodník, který se jmenoval Brďa. Aby se mu v nekalých obchodech dařilo lépe, snažil se získávat finanční podporu u vysokých úředníků tehdejšího c.k. mocnářství. Vtíral se do rodinné přízně a když byli hodnostáři v úřadě, tak často obcoval s jejich manželkami. Jednou se ale jeden z nich vrátil domů pro zapomenuté složky a přistihl Brďu se svou manželkou inflagranti. Popadl dech a zařval: "Ty Brďo!" A jelikož bylo poledne a na ulici nebyl ruch, rozlehl se výkřik přes velkou část města. Hláška zvláště na tehdejším Chrudimsku zlidověla a časem přešla i do kladného významu. Po začátku 20. století se ale výrok jaksi vytratil.

Dosud jsme se bavili o důvodech znovuoživení této hlášky či jejím vzniku. Jenže od čeho je odvozeno příjmení podvodníka Brďi? Nad tím hoří debata předních jazykovědců již pár desítek let. Někteří (hlavně ti francouzští) jsou zastánci toho, že "Ty brďo!" pochází z francouzského bradé (vyprodaný). Domnívají se, že kořeny toho sahají až do doby Karla IV., kdy české honorace nemohly sehnat jakýsi druh zboží a kupec jej označil za bradé. Odsud české "Ty brďo!" Jiní lingvisté jsou zastánci již zmíněné jmenné teorie. Podle nich měl Brďa anglické předky a jeho praděd se prostě jmenoval Brad. Každopádně myslím, že než se přijde na pravou podstatu věci, uplyne ještě hodně vody.
http://www.e-kniha.com/…

brdo
Slovo brdo je slovanského původu a dodnes je užíváno slovanskými jazyky. Jeho význam je zalesněný nevysoký kopec (podobně jako chlum).
V přeneseném významu označuje součást tkalcovského stavu.

http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Brdo-
Původně se slovo /"brdo"/ používalo pro označení hřebenu tkalcovského stavu (až potom získalo toto slovo svůj přenesený význam "kopec").
"Dělat na jedno brdo" tedy původně znamenalo "tkát stejným způsobem".

Zdroj: Holub, J. - Lyer, S.: Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Statní pedagogické nakladatelství, 1992


Avatar uživatele
Zlatý

1.Brdo je zalesněný kopec - vyšlápnem si na brdo.
To co děláš je stále na jedno brdo- stále děláš to samé.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.