Kelt

Co znamená slovo obcovat?

Tento výraz se používal dříve. Možná Vančura nebo Jirásek. Co ale znamená? Je obec, obecný stejného původu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ano.

J. Rejzek: Etymologický slovník
Obec, obecní, obecný, obecenstvo, obcovat,
občina. Jinde jen adj. – původem z obcy
‘cizí’ (tj. vlastně ‘obecní, nepatřící k mé
rodině’),
Původní význam byl ‘to, co je okolo’, pak

‘co je společné’."

Dnes obcovat

1. být ve styku, stýkat se s někým, jednat.
2. (tělesně) o. (s kým) souložit.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=obcovat&Hle­dej=Hledej

Další odpovědi
Löwe

Význam:
Stýkat se, jednat:

->U nás si mladý chlapec musí osvojit aspoň dočasně spoustu znalostí, ať ho to zajímá, nebo ne; ale jednat, obcovat s lidmi, reagovat na skutečné vlivy života, tomu se nenaučí.
->Divím se, že s tím hrdým člověkem vydržel jsi obcovat celý den.[2]
Souložit:

->Ne jednou dopřála urozená paní hraběnce objetí manželova, nýbrž často, jednajíc tak opatrně, že nikdo ničeho nespozoroval, a hrabě stále se domníval, že obcoval nikoliv se svojí manželkou, nýbrž s tou, kterou miloval.

Být při něčem přítomen, účastnit se něčeho

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/obcovat

Pepa25

Annas: ta etymologie je zajímavá. V polštině mají obcy ve významu cizí… Ale obecność, obecny ve smyslu přítomnost, přítomný, takže to už je předpokládám někam posunuto … (Pro úplnost: obec je gmina nebo wspólnota)

annas

Ad Pepa, děkuji za za info. Ještě něco doplňuji ze slovníku.

I když výraz je praslovanský, pocházi z indoevropského základu, liší se v jednotlivých jazycích hláskově nebo i významově. Psl. *obьt’ь je odvozeno od ie předložky předl. *obhi .
Původní význam v češtině zůstal např. u knižního výrazu vyobcovat – vypovědět, vykázat, vystěhovat.

To obcy je v polštině, ale nevznikl od tohoto příd. jména výraz obec. U slova wspólnota je slyšet "společenství, společné soužití, pospolu atd., což vlastně obec je. Takže chybí původní význam jako v češtině x nepatřící někam, cizí… wspólny x obcy… právě v polštině je vidět posun ‘obecní, národní’ → ‘cizí’ (v protikladu k ‘rodinný’) jsou dobré doklady v obcy ve významu cizí.

Slovo cizí v češtině má jiný původ.

Ten výraz gmina neznám, bude se zřejmě užívat někde na Těšínsku a okolí. Ale původ není určitě slovanský.

Neznám správní členění Polska, tudíž nevím, jak se názvy rozlišují.