chemosh

Za2dny mi končí nemocenská a začíná mi běžet žádost o inv.důchod mohu se jít zaregistrovat na úřad práce?

Nejlepší odpověď
ivzez

Na ÚP se určitě zaregistrujte. Může trvat dlouho, než Vás pozvou
před posudkovou komisi, a celou dobu byste si musel sám hradit
zdravotní pojištění (1.148 Kč měsíčně).

Není jisté, jestli Vám komise invaliditu přizná, a nevíte, jakého
stupně. Pokud by šlo o invaliditu I. nebo II. stupně, musel byste
asi zůstat v evidenci ÚP, protože do odpracovaných let se
doba pobírání ID započítává jenom v případě ID III. stupně.

V případě I. nebo II. stupně byste si musel najíte vhodné zaměstnání,
abyste splnil dobu účasti na důchodovém pojištění (nebo se přihlásit
a hradit si důch. pojištění dobrovolně).
Doplňuji:
K tomu, co píše Česílko v diskuzi:

Až Vám přijde oznámení o přiznán ID III. stupně od určitého
data, budete mít nějakou dobu (tuším 30 dnů) na reakci.

V této době můžete posunout začátek výplaty ID tak,
aby se pobírání ID nekrylo s pobíráním podpory.
Tzn., že se důchod začne vyplácet o něco později,
takže byste vyplacenou podporu nemusel vracet
(nebo byste vracel jenom část).

V případě ID I. nebo II. stupně toto nebude potřeba řešit
(poživatelé těchto důchodů mají na podporu nárok).

Další odpovědi
pondělí

Záleži hlavně na ukončení pracovního poměru,do třech pracovních dní,je potřeba se přihlásit na pracák ,pokud pracovní poměr byl na dobu určitou a už skončil utíkej se přihlásit hned,
Jinak nerozumím termínu,že ti začíná běžet žádost,to znamená,že ti obvodní lékař vypracoval žádost a podal na soc.uřad.A už jsi byl u posudkového lékaře,který ti stanovil třídu a předal vše na centrálu,k vypočtu častky,kterou budeš dostávat,
Jinak i čast inv důchodem musíš být na pracáku,teda pokud nebudeš při tom pracovat.Jinak se ti potom krátí odpracovaná doba na starobní důchod a to může být i o roky,teda tisíce.

ladan84

Odpověˇd ivzez je v zásadě správná, určitě je vhodné se do evidence úřadu práce přihlásit. V případě, že by vám byl zpětně přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, úřad práce vás zpětně vyřadí, a vy vrátíte příp. vyplacenou podporu.
30 dní je skutečně lhůta, kdy se dá lecos upravit, ale šachovat s datem přiznání invalidního důchodu jen tak nemůžete.

Zdroj: ht

ivzez

Reakce na Pondělí:

Žádost o ID vyplňuje a podává žadatel,
nikoliv obvodní lékař,
ten žádost pouze potvrzuje.

ÚP uchazeče nemůže zaevidovat v době nemoci.
Tzn., že registrovat se tazatel může až po ukončení
neschopenky.

V ostatním by tazatel musel dotaz
doplnit o potřebné informace.

anonym

Ano.
Jdi si podát žádost o registraci, aspoň kvůli zdrav. pojištění. Jinak si jej budeš platit sám. Budeš brát podporu a pokud ti schválí inv. důchod, zpravidla se zpětnou platností, vyplatí ti ČSSZ zálohu na důchod a pak pravidelně vypočítaný ID.
Po obdržení rozhodnutí o ID jdi na ÚP a odhlaš se z evidence
ÚP bude chtít poměrnou část vyplacené podpory zpět, protože důchod bude příznán zpětně. Čekej že to potrvá ta žádost na ID i 2–3 měsíce.
Domluv se na splátkách. Oni ví, že máš ID a jsou vstřícní.