Filip97

Za jakých okolností je možné pracovat na zkrácený úvazek?

Zdravím, chci se zeptat ohledně práce na zkrácený úvazek. Dejme tomu že bych chtěl práci třeba na 4 hodiny denně. Není to z důvodu nějakého zdravotního omezení, to vůbec ne. Jde o to, že mám živnostenský list, jsem drobný živnostník a právě dokončuji maturitu takže přijdu o status studenta. Kdybych šel do standartní práce, už bych neměl dostatek času se věnovat mému živnostničení a zároveň kdybych se chtěl živit pouze na ŽL, tak nevím jestli bych s tím vyšel. Proto se chci zeptat: 1. Mohu pracovat na zkrácený úvazek, třeba 4h denně aniž bych byl osoba s nějakým zdravotním omezením? 2. Jak velká je nabídka práce na zkrácený úvazek? Bude těžké najít takový pracovní poměr?

Nejlepší odpověď
Dochy

Za jakých okolností? Za takových, se kterými bude souhlasit zaměstnavatel. Pokud vím, jiné omezení snad není. Jen musíš najít zaměstnání a zaměstnavatele, kde ten poloviční úvazek bude schůdný.
„Jak velká je nabídka práce na zkrácený úvazek?“ – popravdě, pokud vím, tak s polovičními úvazky je problém. Jsou firmy, které poloviční úvazky podporují, ale moc jich není. A bývají to spíše méně náročné zaměstnání. Podívej se na to z pohledu firmy: Zaučení a školení musí být stejné jak u polovičního tak plného úvazku. v případě polovičního úvazku ale dostanou za plné školení jen polovičního zaměstnance…

Další odpovědi
Pepa25

Obecně pracovat můžete na jakýkoliv úvazek, formou pracovní smlouvy i DPČ/DPP (u DPP je omezení na počet hodin), na jaký se se zaměstnavatelem dohodnete.

Spíš bych viděl potenciální problém s tím ŽL: zaměstnavateli může vadit, pokud by se předmět podnikání podobal tomu, co máte u něj dělat (např. se živností pokrývače může být problém toto dělat u jiné firmy s rizikem, že jim budete přetahovat klienty atd.). Samozřejmě např. s ŽL na překlady můžete doplňovat regály v Tesku, to nikomu vadit nebude …

nyjono

jestli bude těžké takový pr. poměr najít to těžko říct, záleží na konkrétním regionu.
Projdi pracovní nabídky ve tvém okolí.
I když nutno podotknout, v současné korona situaci pracovních příležitostí ubývá.
Je potřeba tedy hledat třeba každý den.
Ale jako přivýdělek není potřeba hledat pouze zaměstnanecké pozice. Můžeš se podívat i na druhý příjem v rámci ŽL.

ivzez

Pracovní poměr se zkráceným úvazkem je „úzkoprofilové zboží“,
je o něj větší zájem, než kolik
zaměstnavatelů je ochotno na zkrácený úvazek zaměstnat.

Teoreticky můžete práci se zkráceným úvazkem najít,
v praxi to může být problematičtější.

Pro zkrácený úvazek není nutné zdravotní omezení.

Nezapomeňte zaměstnavatele včas (před nástupem!!)
informovat o oboru svého podnikání.