Avatar uživatele
Psychotic

Za jakých okolností je lhaní podle vás morální?

Napadají mě čtyři okolnosti:

  • Oddálení utrpení
  • Vyhnutí se utrpení
  • Jde-li o národní bezpečnost nebo podobnou důležitou věc
  • Pro ulehčení triviálních společenských situací („Mám práci“ místo „Nechce se mi“ a podobně)

Něco dalšího? Nesouhlasíte?

Zajímavá 0 před 3659 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Budu lhát tehdy,pokud vím,že pravdou bych někomu ublížila.Ona pravda totiž někdy bolí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Lhaní neni nikdy morální. Snad jen milosrdná lež dávána umírajícímu před smrtí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
huxa

Podle mých morálních hodnot by se nikdy nemělo lhát. Ovšem toho se nikdo nedrží, tudíž lžu každému, kdykoliv to pro mne má větší užitek než pravda a je to dle mého také morální.
Doplňuji:
Ještě doplním jeden citát k tématu:„Nee­xistuje pravda či lež, pouze krutá fakta.“

Upravil/a: huxa

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Položme si otázku, co je pravda a co je lež? Pravda je jednoznačná a nevyvratilná a je založena na objektivních informacích. A ví někdo přesně tyto informace v každém okamžiku? Ne. Takže všechno je vlastně svým způsobem nepravda, neboli lež. Uvedu pár příkladů
Někdo chce někoho zabít a já vím, kde se ten člověk nachází a když se mne na to zeptají, řeknu neznám, nevím – lhal jsem. Někdo jiný by v podobné situaci řekl, aby dostal odměnu, nebo se vyhnul mučení, či z osobních důvodů, kde dotyčný je. Je to morální.
Kdyež je člověk těžce nemocný, nebo zraněný, přežil nehodu a jeho blízcí zahynuli – řící mu hned krutou realitu, nebo počkat na jinou vhodnější dobu – co je morální.
Zastaví mne někdo, abych přispěl na … hladovějící děti v Africe a další fondy., vymluvím se, že nemám peníze atd … to je taky lež, je to morální?
Někdo potřebuje pomoci a my jsme zrovna totálně down nebo se nám zrovna nechce a vymluvíme se, že to zrovna nejde. Dotyčný to snad pochopí, ale je to taky lež -.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mojitek

lež která přivodí míň bolesti,míň starostí,míň utrpení než pravda …

před 3659 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek