Avatar uživatele
icurusL

Z jakého důvodu se v češtině rozlišuje mně a mě?

Není to trošku zbytečné?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, df před 629 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Zbytečné to určitě není, i když dnes čeština zjednodušila tvary i pravopis. Znát vývoj jazyka je důležitý pro jazykovědce, etymologya a jedince, ,kteří vystudovali obor český jazyk na vysoké škole. a s jazykem stále pracují.

Oba tvary souvisejí s historií, tedy s praslovanštinou, v níž existovaly tvrdý a měkký jer a při rozpadu praslovanštiny na jednotlivé slovanské jazyky jery zanikly, změnily se v samohlásky.

V praslovanštině i ve staré češtině existoval, kromě 3. a 6. pádu, které byly již od původu totožné, pro každý pád zájmena já specifický, odlišný pádový tvar. Následující přehled (první tvar před lomítkem je vždy praslovanský, tvar po lomítku je z předchozího praslovanského tvaru na základě pravidelných hláskových změn vyvinutý tvar staročeský; znaky ъ a ь tzv. tvrdý a měkký jer se vyvíjely. Liché zanikly počítáno odzadu, sudé se změnily v samohlásky podle Havlíkova jerového pravidla. Samohlásky; znaky ẽ a õ představují praslovanské nosové samohlásky e a o, které později rovněž zanikly.

  1. pád jáz/já
  2. p. bez mene / mne,
  3. p. k mьně (mi) / mně (mi),
  4. p. mẽ / mě,
  5. p. o mьně / mně,
  6. p. se mъnojõ / se mnú – změna v ou.

Je třeba říct, , že tvary mně 3. a 6. pádu se ve staré češtině vyslovovaly jinak než tvar 4. (a následně pak i 2.) p. mě jako mje. . Teprve poté, co došlo k tzv. vydělení nosové výslovnosti ve skupinách -mě- a tyto skupiny se začaly vyslovovat tak, jako dnes, tj. [mňe], vznikla současná situace, kdy 2., 3., 4. a 6. pád stejně vyslovujeme jako [mňe], ale jinak píšeme. Jinými slovy držíme historický, etymologický způsob zápisu (srov. např. 3. a 6. p. mьNě – mNě x 4. a 2. p. Mẽ – Mě), ale zmíněné tvary už vyslovujeme stejně.

Vl. vědomosti ze studia ověřeny ve vysokoškolské učebnici Vývoj českého jazyka a dialektologie. od kolekltivu autorů.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?icurusL Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Není, protože máme v češtině 7 pádů, a “mně a mě “ jsou různé pády. Další spisovný tvar je “ mne”, abych tu češtinu ještě víc zkomplikovala. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
df

Dobrá otázka.

Nový příspěvek