mike beneš

Z jakého důvodu naskakuje „husí kůže“?

Nejlepší odpověď
annas

Stejná otázka v archivu. i s odkazem na zdroj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vznika-husi-kuze
http://hrbito­vanda.blog.cz/0612/smys­ly

Moje odpověď
Někteří savci se naježí, tzn. že nastane napřímení jejich chlupů, když je jim zima nebo mají strach. Je to někdy výhružný postoj, jindy opatření k většímu oteplení těla vzduchovou vrstvou. Vzniká podráždením hladkého svalstva v kůži. Chlupy jsou opatřeny malými tenkými svaly, které je vzpřimují.

U člověka tento stav zůstal, říká se mu husí kůže, poněvadž se pak kůže podobá kůži oškubané husy. Napřímí se chlupy hlavně na horních končetinách a na zádech. Tento stav vzniká při pocitech zimy nebo při hrůze. Někomu je tento pocit docela příjemný a vyhledáváný.

Doplňuji:
Proč naskakuje husí kůže – další příčiny.

http://www.aha­online.cz/cla­nek/trapasy/28559/proc-nam-naskakuje-husi-kuze-a-dalsich-40-zajimavosti-o-lidskem-tele.html

Další odpovědi
anonym

Buďto z pocitu chladu – srst tak zvětší objem a lépe tepelně izoluje – člověku to moc, vzhledem k hustotě porostu, nepomůže.
A nebo díky adrenalinu – strach, vzrušení…

mosoj

No to přeci víš ty proč ti naskočil husák .

kick882

Studuji Zdrávku, takže pro mne starý věc… Každý chlup v těle (i vlas) má malinkatý ,,sválek'', který, když je zima, nebo máme nepříjemný pocit zvedne chlup a tím pádem se utvoří na kůži (spolu s ostatními) takový jak kdyby chránění prostor, taková vzduchová vrstva obalená vrstvou chlupů, což je proto, aby se udržela termoregulace, neboli teplota těla. U nás u lidí to už tedy nemá skoro žádný význam, ale u jiných živ. ano…