Pavel CZ

Jak vzniká husí kůže?

Umíte někdo vysvětlit nějak „laicky“, jak a z čeho vzniká „husí kůže“? Jde o reakci nervové soustavy? Nebo jak?

Nejlepší odpověď
annas

„Někteří savci se naježí, tzn. že nastane napřímení jejich chlupů, když je jim zima nebo mají strach. Je to někdy výhružný postoj, jindy opatření k většímu oteplení těla vzduchovou vrstvou. Vzniká podráždením hladkého svalstva v kůži. Chlupy jsou opatřeny malými tenkými svaly, které je vzpřimují.
U člověka tento stav zůstal, říká se mu husí kůže, poněvadž se pak kůže podobá kůži oškubané husy. Napřímí se chlupy hlavně na horních končetinách a na zádech. Tento stav vzniká při pocitech zimy nebo při hrůze. Někomu je tento pocit docela příjemný a vyhledáváný.“

_____________­________________________­________________________­_______________

Doplňuji:
http://hrbito­vanda.blog.cz/0612/smys­ly

Další odpovědi
lady-lejdynka

Droboučké svaly pod kůží se stáhnou dohromady, takže se chloupky např.na rukou narovnají. Přitom se vtáhne kůže dovnitř a tím vzniknou miniaturní nerovnosti, které se podobají kůži oškubané husy.

Zdroj: centrální.mís­tečko.cz

ivzez

Úžasný nápad!
Zkopírovat svou starší odpověď
a doplnit ji nefunkčním odkazem …

ivzez

Upřesňuji:

Při prvním pokusu nefungoval odkaz
z odpovědi Annas, nyní je funkční.

Annas svou „odpověď“ včetně formátovací chyby zkopírovala
z blogu mladé blogerky (http://hrbito­vanda.blog.cz/0612/smys­ly) poté, co blogerka oznámila konec. V textu opravila pravopisné chyby.

Přestože je blogerka k dohledání i dnes, neobtěžovala se Annas získat autorčin souhlas. „Svou odpověď“ výše zkopírovala (snad pro velký úspěch?) 3. července 2014 s nadpisem „Má odpověď“ k nové otázce (tentokrát bez formátovací chyby)…
Viz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-jakeho-duvodu-naskakuje-husi-kuze

Nefunguje odkaz u odpovědi Lady-lejdynky, pravděpodobně došlo ke změně adresy. Lady svou „odpověď“ zkopírovala zde:
http://central­ni.mistecko.cz/ru­briky/zajimavos­ti/co-jste-mozna-nevedeli/husi-kuze