Avatar uživatele
Bronzový

Z jakého důvodu musí mít nevěsta i ženich na svatbě svědka?

Doplňuji:
briketka10> jasně, že se musí, ale z jakého důvodu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

http://www.odpovedi.cz/…


Doplňuji:
Kromě jiného je účast dvou svědků na svatebním obřadu podmínkou právoplatně uzavřeného sňatku podle zákona. Podpisem potvrzují, že svatební obřad skutečně proběhl.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

ti se musí podepsat pod podpisy novomanželů :D
Doplňuji:
http://www.google.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Kromě toho, že písemně stvrdí svatbu páru - jsou jejich pravou rukou po celý svatební den a záleží na nevěstě a ženichovi jaké věci jim dají na starost -


Avatar uživatele
Bronzový

Účast dvou svědků na svatebním obřadu je podmínkou právoplatně uzavřeného sňatku podle zákona (stvrzují platnost svazku...).

Kromě snoubenců, oddávajícího i matrikáře musí být při uzavření manželství přítomni dva svědci. Svědkové musí být zletilí, musí se k obřadu osobně dostavit a před podpisem do protokolu o uzavření manželství musí předložit občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti (např. u cizinců cestovní pas)...

Snoubenci pečlivě zvažují, koho o svědectví požadat. Nevěsta a ženich si volí každý svého svědka, většinou mezi příbuznými, kamarády nebo spolupracovníky. Ženichovi často svědčí bratr nebo přítel, nevěstě sestra nebo přítelkyně. Nezřídka roli svědků přijímají dva muži, málokdy svědčí dvě ženy. Přijetí této ,,cti" zavazuje svědky zakoupit novomanželům nákladnější dar. Od svědků se také očekává, že se na svatbu obléknou tak, aby stylem a barvou ladili se snoubenci.

Není-li na svatbu přizván svatební organizátor, jeho funkci automaticky přebírá ženichův svěděk.


zdroj: ptejte se knihovny a jiné www


Avatar uživatele

Protože to takto vyžaduje právní řád pro uzavření manželství. Pokud se předepsaná pravidla nezmění, můžete si o tom myslet co chcete, ale beze svědků Vás neoddají ani v kostele, ani na úřadě.


Avatar uživatele
Zlatý

Dnes už je to ve většině jen přežitek a formalita, ale při některých sňatcích se ještě původní funkce svědků zachovává. Mohou mít na starosti i svatební oznámení, zasedací pořádek hostů, střeží snubní prsteny, mají první proslovy na svatební hostině apod.
Až na ty proslovy to ostatní dnes zařizují svatební agentury nebo sami novomanželé.


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že dnes už je to spíše tradice než nutnost z dob dávno minulých, kdy se ještě nevedly zápisy a matriční knihy. Svědkové stvrzovaly svědkové svou přítomností.
Toto bylo převedeno do církevních i světských obřadů. I náš současný právní řád vyžaduje, aby u sňatku figurovali dva svědci.


Avatar uživatele
Zlatý

Bráno čistě prakticky z žádného, neboť později jsou svědkové k ničemu. Vyžadují to ale státní i církevní orgány.


Avatar uživatele
Bronzový

Některé páry propadají depresi nebo náhlému pochybení. Svědek ho musí uchlácholit a potvrdit ve správnosti jeho činu.

Dále tam musí být jako že doopravdy se vzali nebo co... :D

Dříve byly přijatelnější volby svědků co nejbohatší a nevlivnější lidé... ;)


Avatar uživatele
Stříbrný

PRÁVNÍ AKT UZAVŘENÍ MANŽELSTVÍ

Manželství se uzavírá svobodným a úplným souhlasným prohlášením muže a ženy o tom, že spolu vstupují do manželství. Toto prohlášení je třeba učinit před obecním úřadem pověřeným vést matriky, popřípadě úřadem, který plní jeho funkci (dále jen "matriční úřad") nebo před orgánem církve nebo náboženské společnosti, která je k tomu oprávněna zvláštním předpisem. Prohlášení se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků. Slavnostní forma slibu a jeho veřejnost jsou přímo předepsány zákonem a jsou závazné pro snoubence i pro příslušný oddávající orgán. Muž a žena, kteří spolu chtějí uzavřít manželství, mají předem navzájem poznat své charakterové vlastnosti a svůj zdravotní stav, aby mohli založit manželství, které splní svůj účel. Za tím účelem prohlašují, že jim nejsou známy okolnosti vylučující uzavření manželství, že navzájem znají svůj zdravotní stav a že zvážili úpravu budoucích majetkových vztahů, uspořádání budoucího bydlení a hmotné zajištění rodiny po uzavření manželství. Toto prohlášení snoubenci stvrzují již v písemné žádosti o uzavření manželství.

http://www.svatebni.estranky.c z/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

Davide dal jsem ti odkazy vařím :DD

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1124
Zlatý marci1 873
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 464
Zlatý led 446
Zlatý zjentek 421

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.