annas

Je možné, že genderové problémy vznikly proto, že Bůh neuplácal Evu z hlíny jako staršího Adama, proto muž hraje prim?

„Gender – odb. (rodový) rozdíl mezi muži a ženami z hlediska jejich postavení a uplatnění ve společnosti a kultuře;“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=gen­der_1

ˇČím se oba světy liší?
“Mužský a ženský svět se výrazně liší. První je plný ženských, druhý mužských.” Jan Sobotka

2. Má pravdu pan Werich?
“Jedna ženská vidí často dál než pět mužských s dalekohledem.”

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, i to je možné. Co toto zapříčinilo, se už možná nikdy nedozvíme. Zkrátka to tak je a už to i tak zůstane.
Oba pánové mají pravdu.
Osobně si myslím, že je to takto dobře. Spousta vzájemných drobných rozdílů, naprosto odlišný způsob v logice a v běžném životě vůbec, dělá život pestrý, zajímavý a veselý.

Další odpovědi
aliendrone

Jak která. Některé si nevidí ani za špatně přilepené řasy, natož na špičku nosu. Což platí ve stejné míře i pro chlapy.

Genderové problémy jsou jak napsal fcoop uměle vytvořené. Je to prostě důsledek vysoce efektivní výroby, která nepotřebuje tolik prac. síly, zatímco lidí je čím dál tím více. A něčím se živit musí. Proto tolik úředníků, proto tolik ochránců práv kdekoho a kdečeho, proto tolik bojovníků za mír, přírodu a vůbec.

led

Bože, kde by boli ľudia, keby boli rovnakí…
…ach Bože, kde by boli muži, keby neboli ženy
…ach Bože, kde by boli ženy, keby neboli muži
…daj,
nech muži aj ženy nie sú rovnakí,
nech ľudia myslia,
aby boli ľudia ľuďmi aj k človeku

1 – Ano, pri ručnej práci nenájdete presné kópie. Už pri „výrobe“ Adama a Evy, tvorca si uvedomil, že človek nemôže byť kópia z matrice iného, ale jednoznačný originál. Za základ človeka vybral 2 genderové typy, -muž a žena-, ktoré sa navzájom dopĺňali. Ale nevedel sa rozhodnúť, kto sa mu viac vydaril. Tak sa ženy a muži vývojovým postupom striedali vo vedení ľudských pokolení -matriarchát, patriarchát-, zamerali sa ale len na vonkajší fyzický vzhľad ako vzdialený pohľad na les listnatý a les ihličnatý, ale nechceli vidieť detaily a všetkým odchylkám zo štandartu sa bránili spoločne.
Milé deti, dobrú noc a pokračovanie pre starších a pokročilých o „genderových problémoch“ bude až po 22.hodine.

2 – Vyjadrenia oboch spomínaných pánov sú jedným z mnohých pohľadov ktoré sa zameriavali buď na „fyzično“ alebo na „duševno“, ale nie na človeka ako celok

ivzez

Není to možné, genderové problémy vznikly z úplně jiného důvodu.
(A radši se mne snad ani neptejte, z jakého.)

Pan Werich má – jako obvykle – pravdu.

zeeue

Defacto ano. Těm, kteří náboženství pojali, jako prostředek k manipulaci lidí, se hodilo, aby byl muž stavěn nad ženu – proto je bůh v těchto náboženstvích pojat jako maskulinní bytost, Adam uplácán jako první a Eva z jeho žebra, aby mu tímto aktem byla navždy podřízena. Kněžím se moudré ženy, které by mohly šířit osvětu, nehodily často do krámu, viz kladivo na čarodějnice. Nutno poznamenat, že svět však nezačal sedmidenním tvořením světa a prvních lidí.

Třeba v době neolitu-eneolitu – a to bylo hooodně dlouho před tím, než si člověk vymyslel judaismus, křesťanství a příběhy s nimi spojené – vládl matriarchát. Tehdejší lidé nejvíce uctívali ženu, coby tu, která dává život a Matku Zemi. Matriarchát nebyl hierarchický, kladl důraz na lásku, rovnost, na mateřské pouto, na pouto člověka k velké Matce přírodě.

Kdy už konečně všichni pochopí, že není lepší muž než žena, a že není lepší žena než muž? Nejlepší je přece právě jejich spojení jako páru… jako jin a jang – jeden nemůže bez druhého existovat a spolu tvoří dokonalý celek.

Roman71

Někdo kdysi poznamenal, že: „Nebýt Evy, tak by byl Adam ještě stále v ráji.“

Nic proti něžným ženským protějškům nemám, ale tohle mne dostalo :)

anvodak

Pánbu nestvořil prvně Evu, nýbrž Lilith a to stejně jako Adama taky z hlíny. Lilith se proto cítila být – přirozeně – Adamovi rovná a odmítala ležet pod ním. Byla proto zapuzena a stala se z ní nějaká sumerská kněžka, či ještě něco jiného, už si nepamatuju. Je o tom dost literatury. Až potom stvořil bůh tu poddajnou hodnou a poslušnou Evu. Takový typ ženy se církevním otcům hodil lépe, takže Lilth se do bible nedostala.
Jenomže jak je všem mužům známo:

Ani v nejmenším mi neva,
jestliže je Evou Eva.
A stejně otevřeně přiznávám,
nemám vůbec nic proti Lilithám.
Stále se však nedokážu smířit s věcí tou,
že každá Eva se stane časem Lilithou.