plebs

Z jakého důvodu farmáři likvidují zdravé jabloně?

Na př. v Libčanech u HK likvidují sady, zdravé jabloně prodávají na palivové dřevo jedna jabloň 5 korun českých, možná tam budou pěstovat řepku.

Nejlepší odpověď
da ny

Pokud si dobře vzpomínám na šot z TV zpráv.
Minimálně 2 – 3 roky je domácí produkce ovoce, zejména jablek příliš drahá. „Mele se“ o tom v médiích 3 roky… 😉 A téměř všichni to už víme….. 😉
Ovocnáře drtí dovoz levných jablek.
Problém byl v tom, že nedokázali vždy jablka sklidit, bez vysokých finančních nákladů (brigádníci).
Moštárny a konzervárny se nevyplatily.
Uskladnění jablek (ovoce), je v současné době (ceny energií) finančně velmi náročné.
https://www.id­nes.cz/liberec/zpra­vy/jablka-ovoce-zahranici-sadari-ovocnari-likvidace-sadu.A220920_134­516_liberec-zpravy_jape

Další odpovědi
Drap

Díky nákladům, mizerným výkupním cenám se jim nevyplatí jablka pěstovat. Naše už téměř nemáme a další si budeme vozit ze zahraničí, nevadí že jsou drahá. Spotřebitel to zaplatí.

cappuccino

Je to v dusledku globalizace.

Disraeli

Nwm, ale osobně jsem se s tím myslím ještě nesetkal… Teda když nepočítám, že si někteří řezali svoje vlastní ovocné stromy, aby měli dřevo (na své zahradě).
Zato likvidace zdravých (neovocných) stromů je běžná a taky hloupá. Ale důvdo to má většinou týž… ↓

Sám sis odpověděl, troubo! Na dřevo. Ať už to je nebo není dobrý důvod pro likvidaci zdravých jabloní, je to důvod a tvá odpověď. :D
Na palivové dřevo! Má-li to smysl a jestli je to rozumné… to už je přece o něčem jiném.

plebs

Není to tak nejhorší zatím je to asi 600 hektarů výkupní cena je 5–8 korun českých tudíž se to nevyplatí, zástupci ČR v Parlamentu EU převážně mlčeli na dotace pro roky 2023–2027, tudíž jsou lépe z Polska, poněvadž Polsko může používat přípravky které jsou v Česku zakázány.