Z čeho vzniklo slovo kafrati, kafrání?

Nejlepší odpověď
annas

Význam slova kafrati je daleko jasnější než jeho původ. Nejprve jsme se domnívali, že je odvozeno od kafrovníku (východoindický vavřínovitý strom) a že vzniklo proto, že při dekorování vítězů vavřínovými věnci se mnoho žvanilo, tedy kafralo. Další stopa vedla do jižních Čech, kde jistý Kaubouš František, tedy KA. FR. s oblibou řečnil při pohřebních hostinách a jiných příležitostech. Jeho žvanivost byla proslulá a vyprávěly se o ní celé legendy.
Nakonec jsme však zjistili, že vznik slovesa kafrati musíme hledat už ve starém Římě. Advokátství bývalo odjakživa a po celá tisíciletí výsadou mužů, ale právě ve starém Římě prolomila dávné tradice první advokátka světa, která se jmenovala Cafrania. Jako žena prahnoucí po emancipaci to pochopitelně neměla lehké. Muži – advokáti ji nebrali vážně, posmívali se jí a její obhajovací řeči nazývali posměšně kafráním. To se udrželo až do dnešních časů, ale měli bychom se zamyslet, je-li vhodné posmívat se statečné ženě i v dobách rovnoprávnosti.

Doplňuji:
Slovo kafrati má kulturně historický základ -ten je opravdu v latině. Odtud se pak dostalo do různých jazyků, jidiš, němčiny, nakonec i do češtiny atd. Ale nebylo to tak jednoduché. Přizpůsobilo se českému hláskosloví, hláskovým změnám atd.
Jako vždy je několik verzí.
V češtině pak slovo kafrat souvisí nejspíš se slovem kofroň = zevloun, to je z německého Gaffer, případně Kaffer = sedlák, hlupák, to z jidiš kafter nebo kafer, případně ze studentského koffern – žvanit, opět z jidiš.

Holandští kolonisté výrazem Kaffer označovali kolonisty v jižní Africe. Později bylo slovo zakázané kvůli apartheidu.

Doplněno podle SNČ, etymologie, K. Čapek – Ze života slov, vl. v.

Zdroj: http://www.in­forama.cz/aktu­ality/proc_se_r­ika/03_kafrati­.htm

Další odpovědi
IK

Etymologický slovník:
kafrat – žvanit, tlachat
snad z německého Kaffer – hlupák
jidiš kafer – sedlák

Já myslím že pan Kaffer se jiným než kafráním vyjadřovat nemůže takže hlasuji pro tento vznik.

annas

Omlouvám se, přepsala jsem se … označovali místní obyvatelstvo.

vagra

Annas, to se přece stává 😁

Andělé

Annas,přesně jak píše Vagra,to se stává:-))
Neomlouvejte se:-)

annas

Andělé i Vagro, děkuji. Víc nekomentuji.