Mr. Marek

Z čeho vznikla synonyma k marmeládě – džem, zavařenina a konfitýra?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vás zajímá etymologie těchto slov,, odpoví Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku,.

U nás nejde přímo o synonyma, jen obecně o výrobek z protlačovaného ovoce Ale je to zajímavý dotaz z pohledu jazyka a podle nařízení EU.

1." marmeláda, marmeládový. Přes něm.Marmelade a fr. marmelade z port.marmelada, vlastně ‘kaše z kdoule’, od marmelo ‘kdoule’ a to z lat. melimēlumz ř. melímēlon tv., doslova ‘medové jablko’, z méli ‘med’ a mēlon ‘jablko"’.

2. zavařenina – za-vařit – Psl. *variti je asi kauzativum (přechodné sloveso) k *vьrěti, znamenalo tedy ‘způsobovat, že něco vře’.
Příbuzné je gót. warmjan ‘hřát’, něm.,angl. warm ‘teplý’, arm. varem ‘pálím’, chet. u̯ar- ‘hořet’, vše od ie. vše od ie. *u̯er-‘pálit, hořet’."

Když se něco vařilo, tak se to uvařilo a vznikl pokrm. , tedy zavaření něco zp.ůsobilo. tedy vznikla zavařeznin,

3. " konfitura, zřejmě konfitýra, podle němčiny z Konfitüre,. Původ z franczouzštiny: confiture = zavařeniny vypůjčené v 17. století; ze staré francouzštiny: confit = „vývar pro konzervování ovoce“, minulé příčestí slovesa: confire = vložit , dokončit ; z latiny: conficere = vyrábět , provádět ; z předpony: con = with , together a sloveso facere = udělat!

https://de.wik­tionary.org/wi­ki/Konfit%C3%BCre

Podle EU džem x jam x marmeláda = jen výrobek z citrusových plodů. Vysvětlovala jsem – viz archiv a moje otázka.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vsimli-jste-si-ze-se-po-vice-nez-200-letech-meni-nazev-jedne-potraviny-v-kterych-prodejnach-se-ten-novy-objevil

„Všimli jste si, že se po více než 200 letech mění název jedné potraviny? V kterých prodejnách se ten nový objevil?“

„Z našich obchodů zmizelo nebo postupně mizí produkt pojmenovaný marmeláda a místo ní kupujeme (budeme kupovat) "jam“, „fruit dessert“, nebo zavařeninu či ovocnou směs jahodovou nebo meruňkovou."

Někde jde o synonyma:

  1. Konfitüre je v němčině název pro marmeládu, i pro džem.,
  2. v angličtině marmeláda – Z francouzské marmelády ( „ džem, zavařenina)
    1. Třeba v polštině se džem a marmeláda liší množstvím cukru. Zavatenina je džem. atd.

Z různých zdrojů např.
https://en.wik­tionary.org/wi­ki/marmelade) .
https://pl.wik­tionary.org/wi­ki/d%C5%BEem

Další odpovědi
Kepler

Nejsou to synonyma. Marmeláda je druh sladké polotekuté ovocné směsi, která vzniká vařením a želírováním ovocných dužnin a šťáv, např. pro mazání na pečivo. Na rozdíl od podobného džemu tvoří marmeláda hustší hladkou, jemně propasírovanou směs, zatímco džem obvykle bývá řidší a může obsahovat kousky ovoce.
Zavařenina je pouze teplem zakonzervované ovoce ve sladkém nálevu pod vzduchotěsným víčkem.
Co je to konfitýra nevím.

Justin1

Konfitura by měla být totéž jako zavařenina. Slovo vzniklo z francouzského slova „confiture“ pro zavařeninu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.