Avatar uživatele
Ella

Z čeho se tvoří pěna na silnici když prší?

Dobré odpoledne, nedávno jsem si při dešti všimla, že na silnici ve stopách od aut se tvoří jemná bílá pěna. Nevíte čím to může být? Opravdu to, hlavně z kopečka vypadalo, že tam někdo vylil kbelík mýdlové/jarové vody… Vrtá mi to hlavou už nějaký čas =D Děkuji za případné objasnění =)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? hanulka11 před 4759 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

z chemického hlediska je každá pěna směsí kapaliny a plynu (pěna do koupele rovněž potřebuje vzduch, aby „zpěnila“) Srv. např. zde: http://www.on­tola.com/cs/cha­rakterizuj-nasledujici-smesi-a-u-kazde-uved-pri. Pěna na silnici je taktéž směsí kapaliny – dešťové vody – a plynu – v tomto případě vzduchu. Jakmile tedy dojde ke střetu vzduchu s dešťovou vodou, dojde celkem logickou chemickou reakcí ke vzniku pěny

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
venkovan

K předchozím ještě dodám, že je to i špína z provozu aut. jako jsou stěry z pneumatik, od brzdového obložení, úniky olejů apod. Pokud na takovou zašpiněnou silnici jemně zaprší po delším suchém období, je to horší než kdy silnice namrzne.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elektrikář

Nejspíš to bude z části prach a pyl z rostlin a stromů.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Tombik

Z toho ale tak trochu logicky vyplývá, že bychom byli v království pěny vždy, když zaprší – je totiž nad slunce jasné, že než kapka dopadne na zem (a i když dopadne) je v přímém neustálém kontaktu se vzduchem…

před 4759 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

taky mě to napadlo, asi to bude souviset s rychlostí, jakou padá na zem (reakce nestihne proběhnout, takže až v klidu na zemi … těžko říct …)

před 4759 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek