Vznikl název města Katovice, protože tam bylo hodně katů?

Nejlepší odpověď
annas

1. Polské Katowice

Je obtížné určit původ názvu města.
Ten pravděpodobně pochází ze jména (přezdívky) prvního osadníka nájemce jménem Kat,

nebo od slova „kąty“ = „úhly“ – tak kdysi zvané Crofters chaty určené pro pracující na mýtině a přepravující dřevo do kovárny v Bogucici.
https://mojeka­towice.pl/p,s,his­toria.html

„Jméno Kat se nejčastěji odvozuje od psl. *katati jezdit, válet, točit, dělat s vervou’ , které je však dnes jen v sl. – příbuzné  :kácet.
Významová paralela se hledá v lat. torquēre ‘točit, kroutit, valit, mučit’, tortor ‘mučitel, kat.“
J. Rejzek: Etymologický slovník

Řekla bych, že jméno Kat odpovídá spíš člověku, který se usadil na určitém místě a s vervou třeba kácel stromy, keře, upravoval půdu atd. Postavil si nějakou dřevěnou boudu atd.

2. České Katovice.
Jejich název pochází z německého kad, které se vyslovovalo různě, např. i kat a vznikly názvy dalších obcí – např. Kadov, Katov, Katovice atd.
Základem kad je předpona cath- která může souviset s významem dalších slov – např. člověk mravních zásad, nebo věřící katolík, čistý, i bojující za čistotu atd. Původ nejasný.
Není to jednoznačné..
https://archi­ve.org/stream/mo­ravskjmnamstn01vgo­og/moravskjmnam­stn01vgoog_djvu­.txt

Další odpovědi
Drap

Které Katovice? Ty naše nebo polské?