Avatar uživatele
Registrovaný

Význasm slova bastard??

Ahoj, chtěla bych se na něco zeptat...
Totiž, pokud budeme brát v potaz pouze prvopočáteční význam slova bastard (tedy ne něco ve smyslu "parchant"), které se používá pro označení člověka, který se narodil do nemanželského páru...
1) Jak se říká "bastardovi" dívce?
2) Bude dítě stále bastard, když se rodiče po jeho narození vezmou?
3) Co když se dítě NARODILO do sezdaného páru, ale bylo počato ještě před svatbou? Je to pak bastard? (Pokud tedy do svazku manželského vstoupí oba jeho praví rodiče)
Předem děkuji na vysvětlení.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Bastard
1. hanlivé pojmenování levobočka, vulgárně pancharta, tedy nemanželského potomka. .
2. (zprav. o zvířatech a rostlinách) míšenec, kříženec, hybrid
--
Původně šlo o nemanželské dítě šlechtice s jinou ženou nebo s ženou nižšího stavu. Nešlo o hanlivý význam. Do češtiny převzaté z němčiny.

Bastartd má stejný význam jako panchant (méně obvyklé parchant - širší význam i darebák a typografická chyba). Toto slovo vzniklo přesmyčkou za pancharta.
--
Bastard i panchart jsou podst. jména mužského rodu, nikde jsme nenašla zvláštní název pro nemanželskou dívku - je uvedené dokonce u B. Němcové hanlivě, že byla hraběcí bastard.
---
To další není třeba řešit, protože podle úmluvy práv dítěte jsou si děti manželské i nemanželské rovny. Navíc slova panchart či bastard jsou vulgární, zastaralá.. Dnes je jiná doba, protože hodně párů žije na tzv. "psí knížku", takže nemanželských dětí se najde určitě dost.
----

Poslední dotaz. Dítě se narodilo před manželstvím, je tedy nemanželské. Dítě, které bylo počato před uzavřením manželství, ale narodilo se v době manželství, je manželské.

Etymologický slovník atd.
Doplňuji:
Aby nebyl poslední odstavec nesprávně pochopený Jde o pojem jazykový - dítě se narodilo před manželstvím, tedy mimo manželství.

další diskuze

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Označení bastard se užívalo převážně v minulosti. Levoboček (řidčeji a hanlivě bastard, vulgárně panchart, dříve též sebranec) je označení pro nemanželského syna panovníka. Byli označováni jako nelegitimní (vlastně v rozporu se zákonem, právem), což v praxi znamenalo, že pokud nebyli přijati za vlastní, neměli dědičné právo na trůn ani dědictví.
http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

1.také bastard
2.ano
3.neni

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

kablik

význam slova bastard asi zůstane navždy stejný, byl asi vymyšlen v době císařů a králů a šlechty,také v době tvrdé vlády cirkve, dnes kdy nám cirkev může vlézt na hrb se to stává dokonce modou rodit děti v nesezdaných rodinách, jaká práva ovšem tito chudáčci v dalším životě budou mít to nevím...

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1126
Zlatý marci1 873
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 464
Zlatý led 446
Zlatý zjentek 421

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.