Standaa

Význam slova „zdánlivý“?

Dobrý den. Na internetu jsem ke slovu zdánlivý našel jen synonyma, a představu o významu toho slova určitě mám (sám ho používám), ale rád bych si ověřil, co to znamená a co ne.

Označuje to něco, co se nějak na první pohled jeví, ale ve skutečnosti to tak přitom není? Třeba zdánlivě těžká otázka, atd.?

Nejlepší odpověď
annas

V přídavném jménu zdánlivý, slyšíte základ zdá + n-livý, takže z toho vyplývá, že má výraz něco společného se slovesem zdát. Původní význam tohoto slovesa – udát se něco ve snu.

Zdánlivý = který se nám zdá, jeví jako skutečný jen na pohled, povrchně, neskutečně: zdánlivé zlepšení; zdánlivý pokrok;
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zd%C3%A1nliv%C3%BD