Avatar uživatele
fyziq

Význam slova pokora a soudnost

Jaký je význam těchto slov?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3333 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
MK44

Pokora – skromnost, uvědomování si vlastních mezí až podřízenost nebo i poníženost (závisí na kontextu). Opakem je pýcha, nafoukanost, vyvyšování se nad jiné, považování sebe sama za „dokonalého“. Ale v některých případech i pouhé zdravé sebevědomí – zase závisí na kontextu.

Soudnost – emočně vyrovnaný duševní stav, znalost míry, rozvážnost. Schopnost vyhodnotit (posoudit) situaci, zvážit svůj postup a jeho důsledky. Schopnost jednat adekvátně situaci. Opakem je podlehnutí emocím, přílišnost v jednání, unáhlenost, zaslepenost, ztráta „zdravého rozumu“.
viz též: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-soudnost

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

pokora – smířlivost, mírnost, smířenost
soudnost – uvážlivost, rozvážnost, schopnost hodnotit

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rose Ha

A soudnost, to ridi ego, kdyz jestě neumime byt pokorni , pak mame moznost výbéru a zaleži jak moc budeme hodnotit a z jakého uhlu. Bolavý clověk mnoho soudnosti nemůže mít, neb bolest mu vnimani zaslepý. Vlastně soudnost je cesta k pokoře.

Avatar uživatele
Rose Ha

Pokora dle mého je prostě pozorovat vse jako film, neb nam nepřísluši nic hodnotit, pokud nejsem tázan. Vnimam pokorou žiji vsechny stromy, rostliny ptaci. Pokora je sila ducha, nepredbihat moudrost božství. Pokorný člověk je silný svym duchem. Neni to ponízeni, protoze dobře si je vědom, že jen božstvi je nad nim, ostatni jsme rovni . Hm je to naročné pro ego byt a zit jen srdcem ne hlavou.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava