zjentek

Vysvětlí mi někdo základní princip obchodování na Aukro?

Pokud budu chtít prodat na př. videorekordér a nasadím cenu v aukci 1kč a v aukci nakonec přihodí tři lidé, každý po koruně, tak video budu muset prodat za 4 koruny? No podle pravidel aukce ano. Mě totiž velice udivuje, u jakého množství docela cenných předmětů lidé nasazují cenu 1 korunu. To se vůbec nebojí, takto riskovat? Platí snad, že každé zboží si najde adekvátního kupce? Co když ne? Co když se vážný zájemce neobjeví/přehlédne a předmět zakoupí magor, který přihodil korunu? Kde sakra berou tu jistotu, že za předmět utrží alespoň tolik, jakou má skutečně hodnotu? Mně tohle neleze do bembeřice, chování obchodujících na Aukru mně v tomto ohledu přijde jako nehorázný hazard. Nerozumím tomu. Děkuju.

(A to vás vlastně v podmínkách vybízejí, abyste raději zvážil, zda této nízké ceně nedat přednost před cenou, kterou si sami představujete, jakousi tou pro vás adekvátní za předmět. Zdůvodňují to tvrzením, že nasazení nízké ceny při obchodování dosahuje na jeho konci v aukcích mnohem lepších tržních výsledků, než cena „přiměřená“ /nebo tak nějak to chápu/. Proč?)

Pětadváco, promiň, ale já to stále nechápu. Píšeš, že „cena vyleze na tržní vždy“. Prosím tebe, můžeš mě o tom nějak ujistit? Kde jsou záruky, pokud zahájím aukci za korunu, ovšem už teď vím, že za daný předmět nechci utržit méně než tři stovky (nebo tři k), protože tu cenu jistě má (jde řekněme o nominální hodnotu předmětu, nejnižší možnou), že se nestane případ, kdy jeden účastník ohodnotí nejprve pod cenou, ovšem nikdo jiný již zájem neprojeví… Vždyť takové případy musí být docela běžné, nebo ne? Je to obrovská tržnice, může/musí se přece stávat, že potenc. zájemcům často uteče i zajímavý předmět, nemohou každou aukci uhlídat, ne snad? Nebo jaké jsou nástroje, aby se můj předmět opravdu dostal do širšího povědomí o něm, když na Aukru teprve začínám… A proč mě přesvědčují, že „za korunu“ utržím jistě více, než když uvedu rovnou ty tři stovky/tisíce a mám klid, ne? Proč se mi AŽ TAK (jak tvrdí) sníží šance na úspěch v aukci, když rovnou uvedu tržní cenu? (Já jsem asi tak trošku blbec na obchod, děkuju)🤔

Odpovědi
Hlada

Akutečně je to tak, jak píšeš a jak doporučuje Aukro. Jakmile se odstartuje přihazování, téměř vždy se dosáhne vyšší ceny. Pochopitelně je to s rizikem, že nikdo nepřihodí.

plebs

Dám na Aukro cokoliv počáteční cena nemusí být 1 Kč ale na př. 300–500 i více dle možností, kdo chce může aukrovat kdo né a má zájem potvrdí udanou cenu je vyakrováno měl by zaplatit / jsou vykukové kteří aukrují a poté nemají zájem, je lépe kšeftovat s tím co má alespoň 10 – 20 kladných hodnocení / peníze jsou převedeny na Aukro a až prodejce odešle zboží výherce příjem potvrdí tak jsou zaslány peníze prodejci. Aukro si z toho odečte příslušnou částku za prodej.

Dochy

Pokud se nic nezměnilo, tak je to přesně jak píšeš- Pokud budeš něco nabízet za 300, je tu velká pravděpodobnost, že neprodáš. Pokud budeš stejnou věc nabízet za korunu, Máš šanci prodat ji za 400. Ale ano, je to značné riziko, že ji reálně prodáš za korunu. Aukro je založeno na aukcích a aukce je víceméně hazardní hra. Pokud trváš na své ceně, zkus radší bazoš nebo něco podobného. A nebo, pokud nechceš riskovat, opravdu nabízej od 300.

Já jsem pro některé aukce použil strategii: Cena 200, Kup teď 500. Ale já toho tam nenabízel zas tolik, abych Ti mohl dát rozumnou statistiku na téma co je lepší.

Jiří Bohumil

Ano, je to tak jak píšeš. Já tedy neprodávám, spíše kupuji. A podařilo se mi taky dokonce v aukci koupit jakousi maličkost (kterou ale já potřeboval ke kompletaci kuch. spotřebiče) za tu uvedenou 1 Kč (nikdo nepřihodil), přestože cena „kup teď“ byla 150 Kč. Poštovné bylo největší položkou koupě. 🙂

cochee

Před cca 15 lety jsem na Aukru nakoupil pár věcí, teďka asi dvě, ale mezitím jsem na Aukro vůbec nechodil. Takže se mohlo mnohé změnit, ale v té době tam byla fíčurka (a jsem si jistý, že na eBay to mají v současnosti taky), že prodejce si mohl určil nějakou cenu – už nevím přesně, jak se tomu říkalo, ale mělo to nějaký název – a pokud se to alespoň za tu cenu nevydražilo, tak prodávající měl právo aukci zrušit. Příklad: prodávající nabízel pytlík Hašlerek od koruny, ale tajně (tajně pro kupující, nikoliv pro systém Aukra) stanovil, že cena musí dosáhnout aspoň 23 korun. No a dražilo se, bylo patnáct příhozů a cena vylezla na 21 korun – ten, kdo vydražil, se ale na konci dověděl, že si na bonbonech nepochutná, protože vydražil za moc málo. Jestli se nemýlím, u dražby bylo stále viditelno, že „dosažená cena nedosáhla oné hranice“.

Já jsem teď třeba vydražil na eBay monitor k retro počítači, je to tam relativně častý artikl a jeho cena se běžně pohybuje mezi 700 a 2000 korunami v přepočtu (ale i klidně daleko více, nějaký ňouma za něj právě chce sedmičku). Prodejce ale usoudil, že je moňas moc špinavý a poškrábaný a vyžloutlý a navíc jej nebyl schopen otestovat, jestli funguje, tak nasadil cenu jedno € a neošetřil si aukci tou „tajnou cenou“, já jsem byl jediný přihazující a tak mám doma sice škaredý ale plně funkční monitor za „zadarmo“ plus poštovné necelé tři kila (a to ještě neplatím DPH, protože prodejce byl Němec). Bude stačit ze dva dny piglování a monitor bude jak když právě sjel z linky a kdybych na tom chtěl vydělat, tak si myslím, že bych ho poté za ty dva litry klidně udal zase dále.

zjentek

Hlada, to by nebyl problém, pokud by nikdo nepřihodil, protože takto předmět zůstane vlastníkovi. Ovšem ty mně odpovídáš, že se po spuštění aukce téměř vždy dosáhne vyšší ceny, což vlastně znamená, že je vysoké riziko, že se předmět prodá třeba za dvě koruny, když vyvolávací bude jednu korunu. Tak to mně pomohlo (ještě doufám Elkon něco napíše). Děkuju.

elkon

Nenapíše, Aukro mě nezajímá.

Hlada

Je to hra, u které musíš zvážit míru rizika, kterou chceš podstoupit. To za tebe nikdo neudělá. Jestli žádné riziko podstoupit nechceš, nemůžeš zadat aukci od 1 Kč. Jestli nějaké riziko podstoupit chceš, máš velkou pravděpodobnost, že prodáš za víc. Zkus si to sám. Dej si do sledování několik desítek aukcí podobného zboží od koruny a za pár dní budeš mít jasno.

Pepa25

To „téměř“ zahrnuje případy, kdy někdo předmět popíše špatně nebo dá do špatné kategorie nebo dá velmi krátkou dobu aukce. Jinak cena vyleze na tržní vždy. Když jsem dříve více obchodoval s numismatikou, tak jsem běžně viděl aukce zlatých mincí v tisícových hodnotách v aukci o koruny – to obvykle nalákalo dost sledujících a vždy se mince prodala výhodně.