Kuba K

Poradíte, jak se v němčině vyslovuje hláska „e“?

Ahoj, učím se německy a všímám si čím dál slov, ve kterých se E vyslovuje jako I. Třeba ve slovech GEGEN, AUFSTEHEN, GEHEN…
Ve fonetice se to prý čte s E, e nahrávky jsou s I. Vím, že se jedná jenom i nářečí či dialekt, ale podle čeho to mám poznat nebo jak?
Danke schön :)

Výslovnost E v němčině

Odpovědi
quentos

Ono to je něco mezi. Německé „e“ je vždy trochu do „i“, ale čisté „i“ to není.
Výslovnost se liší také podle přízvučnosti. Pokud je E nepřízvučné, často se nečte vůbec nebo jen neurčitě jako „ᵊ“ (musím se smát, když si vzpomenu, jak jsme se učili pečlivě vyslovovat auf Wiedersehen jako „auf vídᵊzéhen“ a pak Němci na mě „fídᵊzin“ a vymalováno…)
Pro poslech v praxi doporučuju stránky www.forvo.com, zde lze najít všechna slova namluvená rodilými mluvčími (u každého vyslovovatele je uvedena jeho národnost).

Kelt

I když se znak píše stejně, neznamená to, že se vysloví stejně. Záleží, zda je to dlouhá nebo krátká samohláska, a mnoho dalších věcí. Poslouchej a napodobuj, když máš dobré uši, tak každý vyslovuje specificky, i když je to speaker. ¨Třeba Gegen se první e čte dlouze, druhé se skoro nečte, nebo je slabší, stejně gehen. Je to dlouhé e mezi dvěma samohláskami a čte se skoro jako i. Němčina má jednoduchá pravidla výslovnosti, jak se co píše, tak se i čte, musíš si na to zvyknout.