trololoo

Jak to udělat, aby mě ÚP nevyřadil z evidence pro odmítnutí nabídky, když práci už mám zajištěnou?

Dobrý den,
situace je taková…v září jsem byla na první schůzce na UP na zprostředkování zaměstnání u nějaké soc. pracovnice, další měsíc jsem šla zase za jinou, kde jsme měly dělat vstupní pohovor. Dala jsem jí vyplněný dotazník, kde jsem vyplnila, že už mám sjednanou práci a nepotřebuju pomoc od UP s hledání práce. No pak jsem té paní vysvětlila situaci, že už mám domluvenou schůzku u StudentAgency, že můžu odjet kdykoliv po té schůzce (může se to stát i týden po). No prostě paní tomu rozuměla, říkala, že mi posune další schůzku na UP a taky to udělala… poradila mi pár věcí s tím zahraničím atd., doporučenku mi nedávala, nic takového, prostě to pak napsala do počítače, že práci mám zajištěnou. Jenže dneska mi přišla zpráva, že se mám hlásit na nějakou pracovní nabídku do 3 dnů a pak poslat nějaký dopis o rozhodnutí. Nevím teda, co dělat…a potom ta práce je 20 km od mé vesnice, to znamená, že bych musela asi 2× přestupovat..je to normální, nevím, co dělat jak ten dopis napsat a vysvětlit, že příští týden mám tu schůzku, tak aby mě nevyřadili? Já vím, že to může trvat než odjedu, ale ta práce je prostě i daleko.

Doplněno: Právě že doporučenku nemám.

Nejlepší odpověď
ivzez

Dřívější odpovědi bohužel nejsou správné.

ÚP eviduje pouze uchazeče o zaměstnání → tedy lidi, kteří mohou
třeba hned další den nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání.

Při registraci jste byla seznámena se svými povinnostmi a právy,
což jste potvrdila svým podpisem. Jako uchazečka o zaměstnání
jste mj. povinna ÚP poskytovat potřebnou součinnost.

Pokud jste obdržela doporučenku, musíte ji s potenciálním zaměstnavatelem
osobně (!!) projednat do tří dnů a potvrzenou doporučenku osobně doručit ÚP.
Osobně! (Žádný dopis.)

Odmítnout doporučenou práci můžete pouze z vážných důvodů, mezi něž
nepatří „zajištěné zaměstnání“ někdy v budoucnu ani naplánovaná schůzka
u zprostředkující agentury.
(Vážným důvodem není ani např. předem zaplacená dovolená apod.)

Jestli doporučenku projednávat nechcete, zajděte zítra (čtvrtek 26. X. 2017
do ± 10 hodin osobně na ÚP a evidenci ukončete na vlastní žádost.
______

Odkazy:
Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (Portál MPSV):
https://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

Základní poučení uchazeče o zaměstnání (PDF, 173 kB):
http://formula­re.mpsv.cz/ok­prace/cs/form/PUchZ­.pdf

Vážné důvody (zákon č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, § 5 písm. c):
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p5-1-c

_________

Poznámka:
Měla jste štěstí na vstřícnou zprostředkovatelku (sociální pracovnice
je něco jiného). Podle mne Vás neměla zaregistrovat, protože nejste
uchazečkou o zaměstnání (nechcete nastoupit do zprostředkovaného místa).

_______

Doplňuji:

Musela bych ten dopis vidět. Je v tom dopise nějaký tiskopis
(název nemusí být „Doporučenka“, záleží na obsahu)?
Pokud Vás ÚP někam vyslal, musíte to osobně projednat.
A nedoporučuji posílat ÚP dopis, i tam radši zajděte osobně.
(Za riziko snakčního vyřazení to nestojí.)

Další odpovědi
briketka10

Dohodni se s tou paní na ÚP, že už práci máš.
Zajeď tam osobně.

Drap

Zajdi na UP a domluv se osobně.