zjentek

Vyrábí/vyrábějí se ještě i dnes viry do Windows XP?

21. století, rok '20.

Nejlepší odpověď
elkon

XP je mrtvý OS, ale viry nerozlišují OS.

Další odpovědi
anonym

vzhledem k tomu že každý vir je často striktně optimalizován (a funkční) prakticky jen pod jednou konkrétní verzí OS je skutečnost že windows xp už žádné další záplaty a nové verze nedostává docela příhodná k tvorbě virů které budou mít neomezenou živnostnost, microsoft nevydá žádnou opravu, která by funkci takového viru omezila. Druhou otázkou ale je tržní podíl a tedy kolik uživatelů vlastně ještě windows xp dnes používá a kolik uživatelů je možné virem optimalizovaným pro windows XP dnes ještě napadnout. Viz https://gs.stat­counter.com/os-version-market-share/windows/des­ktop/worldwide , v této chvíli už je to méně než jedno procento uživatelů windows.

anonym

Ještě bych doplnil ge0rge.

Samozřejmě počet uživatelů Win XP klesá, ale je mnoho (opravdu mnoho) firem, který maj svůj vlastní software (ať už na řízení strojů, výrobní linky, účetnictví nebo jejich kombinace a dalších věcí), za kterej zaplatili miliony.
Samozřejmě nová verze toho programu bude stát obrovský částky a firmy ty peníze prostě nedaj. Museli by vysolit statísíce až miliony kvůli přechodu na Win 7, pak Win 8, pak Win 10 a vlastně furt dokola.

Tudíž se až příliš často stává, že ten nejdůležitější systém ve firmě jede na Win XP a útočníkům se tak může vyplatit virům na tenhle OS věnovat svůj čas.
Tam, kde maj aspoň trochu soudnosti, nepřipojej tenhle systém k internetu.

anonym

daleko lukrativnější je psát viry pro windows 7, ty microsoft už taky neopravuje a stále je používá pětina všech uživatelů windows což je skutečně hodně velký počet potenciálních obětí útočníků.

Kepler

Ano, už by neměli opravovat, tak to deklarovali, ale před každým vypnutím PC to hlásí, probíhá aktualizace. Jak to?

anonym

čekají až tržní podíl klesne, tohle dělali i s windows xp, opravovali je dokud hrozilo že by z toho měli ostudu v médiích a spoustu naštvaných uživatelů, přesto že veřejně deklarovali ukončenou podporu.

anonym

pětina je prostě příliš mnoho to se nedá jen tak odstřihnout i když by to moc rádi udělali a současně s tím všemožně vyhrožují windows 7 uživatelům kdykoliv se jim naskytne příležitost, že tohle už je „fakt poslední aktualizace“ 🙂