uznevim8

Výpočet relativní odchylky

Je to dost let co jsem ze školy venku, a teď řeším jeden příklad, přičemž podklady ne a ne najít. Proto vás prosím, zda víte jakým způsobem vypočítám relativní odchylku?
Je příklad, dejme tomu -
Mám čísla 10 a 0. Z těcho jsem vypočítala absolutní odchylku, což by mělo být 5. Kolik je relativní odchylka?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Nejdříve musíš určit aritmetický průměr
X s čarou (x1 +x2+ … + xn)/n

Pak odchylku jednotlivých čísel
(DELTAxi= číslo – aritmetický průměr)

udělat průměrnou odchylku (opět aritmetický průměr odchylek)

relativní odchylka je vzorec

(průměrná odchylka / aritmetický průmer) *100

Možná pomůže tohle

http://strojirenske-vypocty.hys.cz/chy­by-mereni-kontrola-a-mereni.php