Haw

Výměna občanky

Zdravím, v půlce října letošního roku mi bude končit platnost OP. Je možné o výměnu zažádat již nyní bez rizika placení nějakých pokut a pod. ? Díky za odpověď

Nejlepší odpověď
zzzzz

Ano doporučuji žádat již nyní, vydají ji bez problému i rok před koncem platnosti

Další odpovědi
marci1

Určitě je nejlepší zažádat o nový OP v předstihu. Vyřízení trvá 1 měsíc.

anonym

Jistě, není třeba čekat na konec platnosti. Tak jsem vyměnil OP i ŘP s 1/2 ročním předstihem. Pokuty se neboj, ty platí jen v případě propadnutí platnosti a nenahlášení do 30 dnů od pozbytí platnosti, v případě ztráty, zcizení apod.

Ivo Beníšek

Určitě, vydají i rok před koncem splatnosti, nedávno to řešila moje dcera…jinak více třeba zde:
http://zakony­.centrum.cz/ob­cansky-zakonik/cast-2-hlava-1-paragraf-127