zjentek

Výluh z kávy je vlastně barvy červené a ne černé či hnědé?

Nebo záleží na odrazu světla od tekutiny, úhlu dopadu slunečních poprsků, úhlu pohledu pozorovatele nádržky s nápojem a tak různě a podobně?

Odpovědi
Drap

Samozřejmě že záleží na odrazu světla, ale také na druhu kávy a způsobu pražení dané kávy.

cochee

Když se něco jeví v přírodním světle jako červené, tak to z bílého světla odráží pouze/z velké části (to dělá odstín) světlo s vlnovou délkou odpovídající červenému světlu. Bez pomoci jiné barvy základního spektra (hnědá není barvou základního spektra) z červené hnědou nezískáme. Takže co se jeví hnědé, odráží v nějakém poměru červenou a zelenou, případně částečně i žlutou a modrou. Černá barva z fyzikálního hlediska není barva – je to absence elmag. záření ve viditelném spektru, neboli černý předmět neodráží z přírodního světla žádnou vlnovou délku.