Avatar uživatele
michalds

Vyká se ještě studentům středních škol?

V komiksu Rychlé šípy vykali i 12 letým žákům reálky.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? GM před 909 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Někteří učitelé to dělají. Ale nebude jich mnoho a není to obvyklé, většinou se studentům na SŠ tyká.
Vykají jim ze zdvořilosti jiní (nějaké návštěvy, lidé z přednášek a podobně). Ale ze strany učitelů (obzvlášť těch jejich) to moc časté není, to vykání. Ale taky možná záleží jak kde, ale setkal jsem se s tím jen v pár případech a většinou jsem o tom neslyšel.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Rýchle šípy boli napísané v roku 1938, keď v školách končiacich maturitou neboli žiaci, ale študenti. A študentom sa podľa vtedajších pravidiel slušnosti vykalo.

Po roku 1948 sa tykalo v školách deťom a mladistvým žiakom, tj mladším pod 18 rokov. Nad 18 rokov, kedže tu už išlo dospelých, sa vykalo. V učilištiach počas celého učebného pomeru sa učňom tykalo.
Dnešný spôsob oslovovania žiakov/študentov je podľa regulí (pravidiel) konkrétnej školy.
Ale veľakrát oslovovanie záviselo (aj závisí) od konkrétneho učiteľa. Vykaním sa totiž môže žiakom/študentom naznačiť, že už nie sú deti a majú sa správať ako dospelí.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Asi je to různé. Za nás jeden učitel na úvodní hodině vedl takovouto úvahu: Mám vám vykat nebo tykat? Pokud budu vykat, omezí se nadávky v hodině. Ono někomu říct „Vy vole“ dost dobře nejde a podobné chování stejně do výuky nepatří. Já vám tedy budu radši vykat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirka F

Ano vyká tedy alespoň co jsem byl na SOU tak je to běžné třeba učitelka floristiky mě oslovovala pane kolego. Hlavně v prváku ve druháku už tolik ne.Studoval jsem na škole kde to byla taková všeho chuť byly tam třídy které se zaměřovali na učnovské obory na výuční list a také třídy maturitní.

Upravil/a: jirka F

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Dnes už to nejsou studenti, ale žáci. A z toho to vyplývá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JežíšKristus

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
GM

Nám páni profesoři na střední vykali. Konec 70. let.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Dnes většinou ne. V minulosti byl zvyk vykat starším nebo lidem na vyšších pozicích, ale dnes je to považováno za zastaralé a formální. Toto pravidlo se změnilo v průběhu času a nyní se mladší generace často “tyká” navzájem, ať už je jejich věk nebo pozice jakýkoli. Nicméně ve vysoce formálních nebo respektujících situacích, pokud je osoba starší nebo má vyšší postavení, je někdy stále považováno za slušné a respektující vykat. Samozřejmě to záleží na osobním preference, kultuře a zvyklostech daného prostředí nebo instituce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek