Avatar uživatele
james.zal

vyčíslení rovnice

Dobrý den mám za domácí úkol zjistit vyčíslenou rovnici tavení oxidu chromitého s dusičnanem sodným a uhličitanem sodným za vzniku chromanu ,dusitanu a oxidu ... – 3C + 4Al = Al4C3 došel jsem jen k tomuto ale dál ne :(

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4347 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Ahoj, taky mi to zaboha nejde vyčíslit, je to jak začarovaný kruh. Základem však je mít správně sestavenou nevyčíslenou rovnici a podrovnice oxidace a redukce - s jejich pomocí se pak vyčíslení doberete. Správná verze rovnice - zatím bez vyčíslení - vypadá takto:

Cr2O3 + NaNO3 --> Na2CrO4 + Cr(NO3)3

rovnice oxidace a redukce:

oxidace: 2Cr (III) --> 2CR (VI) = +6
redukce: N (V) --> N (III) = -2

Při oxidaci chromu dochází k oxidaci dvou molů chromu (jak je zřejmé ze vzorce oxidu chromitého - Cr2O3), proto počet odevzdaných elektronů bude dvojnásobný, tedy šest.
Dusík při redukci přichází o dva elektrony. Dvojku a šestku pak "prohodíme" v souladu s křížovým pravidlem.

Tedy: U sloučenin dusíku bude šestka nebo její násobek, u sloučenin chromu pak dvojka nebo její násobek. My už musíme jen zjistit na obou stranách rovnice ty správné násobky, aby se počty atomů shodovaly, a pak případně rovnici vykrátit.

Jo a btw, jsi si jist, že do toho bude zamontovaný hliník? (Já ho ve své verzi nemám, protože fakt nevím, kde by se tam vzal. V zadání není.) On je vždy součástí tavení? Divil bych se...

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
l.t

hm to je spatne take nevym.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda