annas

"Kolik let by ti bylo, kdybys nevěděl(a), kolik ti je let?“ ( Satchel Paige)

Takže se dá rozlišovat mezi „fýzis“, tedy tělem = „fyzickou duši“, která souvisí s věkem, i když jde jen o číslo, to není možné změnit.

Myslím si, že toto číslo je někdy vyšší, než „psyché“, tedy duše ve smyslu psychickém. Mladí starcí, staří mladící …

Přece jde jen o pojmy, takže záleží na úhlu pohledu.

Někdy je lepší být i starou duší – tedy člověkem „moudrým“, zkušeným, zajímajícím se stále o literaturu, o duchovno atd.

Protože vše plyne, právě čas dělá z mladé duše starou ve smyslu pochopení sktuečnosti a různých získaných vědomostí.

Často je tedy rozdíl mezi emocemi a myšlením mladé i staré duše – v tomto případě je na tom stará duše často líp. Také se liší vztahem k majetku … někdy je mladá duše stará – neuvědomuje si, že ten není to nejdůležitější.

Starou duši dělá starší třeba pocit, že už ji nikdo nepotřebuje, nebo že je i mezi lidmi sama.

Mladá duše má zase více pochopení pro novinky, získává teprve vědomosti, pokud má zájem se vzdělávat, chybí zkušenosti atd.
Ale často zapomíná na duši fyzickou.

Domnívám se, že platí zákon jednoty a boje protikladů … jedno nemůže existovat bez druhého … tvoří člověka. Vše záleží nejen na něm, ale i na okolnostech či lidech, kteří jsou kolem …

Stará duše nic nemusí, (kromě odchodu z toho světa), ale dělá jen to, co chce. U mladé je často jinak – musí být zpravidla lepší než ti druzí, když chce „vyhrát“…

Někdy se cítím psychicky jako duše mladá, ale bohužel myslím i na duši fyzickou. Zřejmě tak, jak má být.

Další odpovědi
Kepler

O tom si každý uživatel musí udělat obrázek sám. Někdy jako důchodce jsem spokojený a pak tady někdo napíše zcela nečekanou věc a připadá mi, že je mi deset. Každý je mladý jak se cítí, důležité je taky udržet myšlenku a moč. Jo a kdo nemá smysl pro humor, tak se starý už narodil.

led

Takou mladú/starú, na akú sa v daný moment cítim.
Mladosť duše nemusí závisieť od veku.

dodatok 4.122018
Vek mojej duše je tak starý ako životy ľudí o ktorých píšem, čítam, pozerám film a podobne, keď sa vžívam do ich duše.

ivzez

Tak akorát.

Dost mladou na to, abych se zajímala o vše kolem sebe včetně technologií.
A dost starou na to, abych nenaletěla na každou hloupost…

Jiří Bohumil

Všechno je relativní. Tu duši mám mladou, nevadí mi, když mě někdo nazve seniorem. Vše mne zajímá a baví, oproti některým i podstatně mladším. Bohužel ale „zhuntovaná“ tělesná konstrukce se mi neustále snaží připomínat, že už mi není dvacet. Ale když se někdy koukám kolem sebe a poslouchám nespokojence, jak mladé, tak i z řad seniorů, tak si říkám, že je stále lepší být sice „bolavý“, ale spokojený, než zdravý a nespokojený protiva. A končím provoláním, „senioři s veselou k dalšímu rannímu probuzení a s mladou duší k dalším zítřkům“ 🙂

Danina65

Já bych nejdříve potřebovala specifikaci termínu mladá duše. Pak by se mi odpovídalo lépe.

tatanka

Podle toho kolik je hodin.

berlinacka

jde mi pomalu na 80,ale ac telo chradne,duse zustava mlada,moderni hudbu mam rada a sleduji deni ve svete i doma na internetu,mam rada lidi,kteri se radi smeji a k tomu abych byla vesela jsem nikdy nepotrbovala alkohol ,jen kdyby mi lepe slouzily nohy ,i pres radu vaznych onemocneni bych si i rada zatancovala..Mys­lim,ze mlada duse zustava tem,kteri si ji udrzuji vedome..

michalds

Já se cítím tak na 18.

zjentek

Mě se otázka netýká, škoda.

thepianist

Je mi 25, počítám se mezi starší? :D Kdybych si sama měla rozhodnout věk, je mi tak 16–18… :)

paul1

Vše je relativní. Dlouho jsem nevěděl, proč čím je člověk starší, tak mu čas více ubíhá. Teď jsem
v tom věku, že týdny letí jako dny. Kupujeme program TV, který platí 2 týdny, ale stále se mi zdá,
že nedávno – před 4–5 dny jsem ho kupoval a stále se divím, že už je to 2 týdny a musím kupovat další. Nedávno jsem se dozvěděl, jak to vlastně s tím časem je.
Pro roční dítě je rok celý jeho život, pro dvouleté 1/2, pro tříroční je to už jen 1/3, desetileté už jen 1/10 atd.
Zdraví Pavel

Kajoch

Hezký dotaz.Asi jako na houpačce:)