autacek

Všimli jste si, že výše mzdy v dané profesi je více méně stejná, bez ohledu na to, jak se danému zaměstnavateli da­ří?

Tedy obrazně, bude-li mít firma miliardové zisky, nebo bude ve ztrátě, prodavačka dostane zaplaceno více méně pořád stejně.

Ale bude-li to v jiném státě, klidně u stejné firmy, mzda může být diametrálně jiná.

Čím je tedy způsobeno a nastaveno? Není to náhodou tak, že zaměstnanci se vždy hodí jen tolik, aby to stačilo na přežití a není důvod jej přeplácet, pokud se najde dost jiných, co jsou ochotni za daný peníz dělat? Není to vykořisťování, když pak někteří pracující musí žít „z ruky do úst“?

Odpovědi
mosoj

Vykořisťování to je, nicméně vždyť to všichni chtěli a chtějí! Nezbývá nic jiného než se stát tím multimilionářem a máš vystaráno.

Mc Merkurion

… to je totiž základní princip kapitalismu a podnikání >>> nikdo nebrání prodavačce, aby si otevřela krámek sama (nebo jinýmu dělníkovi živnost) >>> pak totiž poznali i tu stinnou stránku podnikání … a tou je právě to, co jsi napsal: „bude-li mít firma miliardové zisky, nebo bude ve ztrátě, prodavačka dostane zaplaceno více méně pořád stejně“ …

ivzez

Odpověděl jste si sám.

Zaměstnavatelé zaměstnancům často platí jenom tzv. minimální
zaručenou mzdu, zvyšovat ji nemají zájem.
Zajímá-li se o zvýšení zaměstnanec, málokdy uspěje.

mzm

O důstojnější platy by se měly starat odbory, tedy pokud to nezvládne zaměstnanec sám. Což se od takového prodavače v supermarketu asi neočekává.

Problém je, že odbory v ČR je stejně nazvaná, ne příliš funkční organizace.