Anikitos

Všimli jste si, že velká spousta historických osobností byli leváci?

Od géniů jako jsou Archimédes, da Vinci, Mozart až po slavné vojevůdce a vládce jako Caesar, Napoleon a Ramesse II.

Co za tím vězí, je to způsobeno tím že jejich mozek pracuje jinak (že převládá pravá hemisféra) než u ostatních – pravorukých, mají jiné myšlenkové pochody a mají proto větší příležitost vyniknout?

Další slavní leváci:
Newton, Tesla, Hawking, Gates, Ford, Bach, Beethoven, van Gogh, Paganini, Goethe, Nietzsche, Michelangelo, Alexandr III. Makedonský a mnozí další ........

Nejlepší odpověď
annas

"Leváci, na rozdíl od praváků, obecně využívají více pravou mozkovou hemisféru, která řídí levou ruku a také ovlivňuje jejich osobnost a myšlení. Řídí totiž jiné procesy, vytváří jiná myšlenková schémata a predikuje sklony k jiným schopnostem než polokoule levá.

Ze studie Johna Santrocka, profesora na univerzitě v Minessotě, z roku 2008 vyplývá, že u umělců, architektů, hudebníků a matematiků je procentuálně vyšší pravděpodobnost, že tužku drží v levé ruce.

Naproti tomu francouzská studie prestižního magazínu Revue Neurologuque z roku 1995, která prováděla výzkum na vzorku pěti set umělců, vykázala spíše vlažnější výsledky. Podíl levorukých umělců je podle ní pouze něco mezi 2,8 a 4,7 %, tedy ještě méně než v běžné populac

Zdroj: http://g.cz/twix-pravaci-levaci-v-umeni-9-slavnych-levaku/#

Levá část mozku, ovládající ruku pravou, ovlivňuje spíše logické a analytické myšlení, schopnost počítat a chápat jazykové vztahy, psaní a orientaci v čase. Tedy disciplíny, které jsou rozevlátým umělcům leckdy z duše (nebo vlastně spíš z mozku) protivné."

Zdroj: http://g.cz/twix-pravaci-levaci-v-umeni-9-slavnych-levaku/#

Fakta o leváctví
https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/10-faktu-o-levacich-ktere-jste-netusili.html

Leváci to mají v životě těžší, ale často bývají výjimeční
https://ona.id­nes.cz/vyhody-levaka-0d6-/zdravi.aspx?c=A160401­_140048_zdravi_pet

Další odpovědi
orwell

Nechci oponovat výsledkům studií vědeckých kapacit, ale já znám dost leváků (něco by se našlo i velmi blízko mé osoby), kteří se nestali slavnými, ani nijak zvlášť nevyčnívají nad praváky. A naopak mám několik přátel praváků, sice ne geniálních, ale dosti vzdělaných a velmi schopných i úspěšných v různých oblastech života. Osobně nevidím žádný rozumný důvod, proč by měl být v tomto ohledu porušen zákon symetrie v přírodě a některá strana by v tomto ohledu měla být nějak významně zvýhodněna. Stálo by za to, vytvořit i seznam „Slavní praváci“. Myslím si, že by se jich rovněž našlo dost. Teď mě jen tak mimochodem napadá, byl Einstein levák, nebo pravák? Zatím jsem to neověřoval 🙂

aliendrone

No jo, jednou jsou to leváci, jindy blonďáci… ;) :D :D
Sám jsem levák a co – unitární teorii pole jsem nevyypotil, mé kresby si nezadají s pravěkými malůvkami v jeskynních (jsou spíš horší), když začnu zpívat, tak citlivější povahy ihned umírají a o tom, že bych slavně dobyl Moskvu a New York, abych tam zavedl pořádek si můžu nechat zdát. :D :D :D

Nebýt toho, že jsem úžasný, skvělý, krásný Aliendrone (non plus ultra), tak jsem vlastně úplně obyčejný! ;) :D :D :D :D

xxx3

Tak vzhledem k tomu, že je leváků v populaci kolem 10 %, tak to není zase tak překvapivé.