Avatar uživatele

Víte, že někdy existují dvě pravdy?

U nás v Krkonoších je o tom takováto legenda.
V jedné chalupě žili dva bratři.Jeden byl pošťák a celé dni prochodil s poštou v jakémkoliv počasí.Druhý byl švec a celé dny proseděl doma a spravoval lidem boty.
Když přišla neděle, ten pošťák sedl do lenošky, popřípadě lehl na gauč, nacpal si dýmku a celý den prolenošil doma.
Ten švec už ráno nemohl dospat přichystal si jídlo na cestu a jak to šlo nejdříve, vyrazil na hory.Celý den prochodil po horách a večer se vracel celý utrmácený a rozlámaný.
A pak se spolu hádali, který prožil neděli lépe.Jeden druhého přesvědčoval, že ta jeho prožitá neděle je lepší než ta neděle toho druhého.
Jenže oba měli pravdu.
Víte také někdo o tom, že v nějakých případech je pravd více?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Není to nic neobvyklého. Existuje pravda relativní, absolutní, subjektivní a objektivní.Vycház íse z toho, že pravda je shoda tvrzení se skutečností. Tento pojem hraje rozhodující úlohu ve filosofii, vědě, právu a náboženství.

Ve vašem případě jde o pravdu subjektivní, každý má tu svou ...

Z ukázky vyplývá, že každý z bratrů měl pravdu subjektivní, díval se na ni ze svého pohledu. Názor jednoho muže se lišil od názoru druhého muže. Každý viděl to, co mu vyhovovalo, jeho pohled byl dílčí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Snad odpověď bude znát soudce Óoka.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ano, ta Tvoje pravda a ta moje!


Avatar uživatele
Zlatý

Jsou dvě pravdy a jedna z nich nesmí být nikdy vyslovena.


Avatar uživatele
Stříbrný

No podle mně je pravda jedna. Ostatní jsou buď polopravdy, nebo osobní názory. Pravda je, že švec si myslí, že je lepší chodi po horách a pošťák si myslí, že je lepší lenošit doma. ;-)


Avatar uživatele

Je to individuální pohled. Pro člověka, který celý týden sedí, je ideální strávit volný den pohybem. Pro člověka, který celý týden chodí, je lepší volný den "prolenošit". ALEannas tu zmínil několik druhů pravd, z nichž ta absolutní je velmi nepopulární a odmítaná ve prospěch individuálních (jakkoli objektivně mylných) "pravdiček", a to často velmi agresivně. Když například postavíte proti sobě "fakta" o evoluci a fakta o biblické historii světa a lidstva, nelze obojí považovat za rovnocennou "pravdu". SPousta zastánců evoluce ve snaze dokázat pravdivost této teorie musela rezignovat před argumenty nezvratně dokazující opak jejich "vědeckého" názoru. Přesto je dál tento fantasmagorický blud považován za "pravdu". Můžete celý život věřit populární propagované "pravdě" většiny společnosti, ale nejpozději POZDĚ poznáte Pravdu o svém tragickém omylu, který má zásadní vliv na život.


Avatar uživatele

Pravda je jako program v počítači a v počítači můžeme mít různé programy které dělají to samé, třeba upravují fotografie a každý si vybere program na úpravu fotografie který mu vyhovuje.


Avatar uživatele
Pokročilý

I kvadratická rovnice mívá dva kořeny (kubická dokonce tři).

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.