zjentek

Víme, které konkrétní druhy rostlin a hub spolu žijí v mykorhizní symbióze?

Existuje už (ve 21. století) seznam, který by toto jasně určoval?

Nebo se zeptám jinak, trocha konkrétněji:

Na čípku špatzně uřezaný větve na ořešáku, na kmeni někde 3m nad zemí, mně vyrostly houby. Takovej ten trs, jak to známe třeba u václavek. No a ta otázka by měla vypadat nějak takto- zjistím ten který určitý druh houby jednoduše mimo jiné třeba díky tomu, že dokáži určit konkrétní rostlinu, s níž je houba v mykorhize? (Př: Vyrostla mně z ořešáku, tak jde buď o houbelec ořechovej anebo další čtyři podobný druhy, ale nic jinýho.)

Kat. biologie.

Odpovědi
annas

O mnohých se to ví, jak je uvedené v některých pracích.

http://botany­.upol.cz/page­data_cz/vyuko­ve-materialy/10_my­korhiza.pdf

Houby podle způsobu získáváníl živiin se dělí do tří skupin. Jednou z nich jsou tzv.

mutualističtí symbionti – symbióza s rostlinami – mykorhiza, symbioza s zelenými řasami nebo sinicemi – lichenismus a s živočichy – septobasidiales.

Dole ve Wiki klikněte na poslední odkaz Botanický ústav AV ČR, sbírka mykorhizních hub – online, snad se podaří otevřít.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mykorhiza

--
Mezi mykorhizní dřeviny patří smrk, borovice, jedle, douglaska, modřín, dub, buk, habr, bříza, líska, lípa, olše, vrba, kaštanovník.
V mladé smrčině je největší šance na ryzce smrkové nebo hřiby smrkové.
Travnatý porost bříz nebo osik je nadějné místo na kozáky a křemenáče.
Na podzim, když už masitějších hub moc není, je dobré porozhlédnout se pod topoly, kde v tu dobu hojně roste jedlá čirůvka topolová.

V přírodě stromy bez mykorhiz prakticky neexistují a už malé semenáčky rostou ve vazbě s jedním nebo i více druhy hub. Nejznámějšími mykorhizními houbami jsou hřibovité houby, muchomůrky, holubinky, ryzce, lišky, některé čirůvky a mnohé další. Jejich symbiotickými dřevinami jsou běžné druhy listnatých i jehličnatých stromů s výjimkou např. jírovce maďalu, ořešáku, akátu a jasanu. " atd.
ttps://www.ire­ceptar.cz/vare­ni-a-recepty/houby/my­korhiza-symbioza-hub-a-stromu-uspesni-houbari-znaji-jeji-tajemstvi/

V odkazu pod názvem Co to je ektomykorhiza? najde názvy hub . je jich asi 5000 – různá oddělení a rostlin 2000. – čeledí.
http://mykoweb­.prf.jcu.cz/am4­.pdf

EKSOT123

Ano Annas odpovídá pěkně. Na druhé straně tohle samozřejmě nemá s mykorhizou ani symbiozou čili vzájemnou výpomocí nic společného. Naopak vztah je zde jednostranný v neprospěch ořešáku. Na místě jsou slova jako parazitismus a saprofytismus. Dřevokazné houby rozkládají živé nebo mrtvé dřevo. Asi by bylo dobré to znovu líp zaříznout a ošetřit nějakým ksindlem proti houbám. Ale možná už má strom odzvoněno, těžko po netu říct. Pokud byl proveden větší řez, třeba i správně na čípek, strom jev šoku a houby toho využijí. Holt pech.
Pro mě je ale nejhorší houbou dřevomorka, zatékalo mi kolem elektrického sloupku na střeše a už to jelo. Houba budící respekt.