Kelt

Viděl někdo film „Pod vodou“? Doporučujete ho, nebo varujete před zhlédnutím?

Četl jsem kritiku, srovnávají to s „Vetřelcem“ a má to být dobré béčko. Zítra bych to na chtěl jít do kina. Jak se vám to líbilo? Děkuji.

Odpovědi
Alesh

Shlédnutí může být nebezpečné, pokud na místě, odkud koukáš, není zábradlí apod. Za dodržení bezpečnostních podmínek lze shlédnutí považovat za bezpečné, ať už koukáš dolů na cokoliv. Jen si neumím představit, že se třeba ze skály koukáš na nějaký film. Viděl bys a slyšel bys asi úplně kulový, tudíž je úplně jedno, na co budeš koukat. Tedy shlédnutí, jak jsem již psal, pokud dodržíš bezpečnostní pravidla, klidně shlížej i na film Pod vodou.

Funna

tady si můžes nastudovat ohlasy lidí na tento film:
https://www.csfd­.cz/film/493112-pod-vodou/prehled/

briketka10

Ještě ne. Pěkně doma v teple si ho zkouknout je lepší.
Tak počkám na titulky, do kina na něj se mi nechce.
Podle kritiky dobrých 68% to snad stačí 😁

Bobek 2

Alesh: je pravda, že v tomto případě pravopisná pravidla rozlišují význam a použití slov „shlédnout“ a „zhlédnout“ zcela jednoznačně.

Na druhou stranu ale není opodstatněné se formulaci „shlédnout film“ takto posmívat, protože pravopisná norma je v tomto případě spíše náhodná než nutně logická. Předpona „s“ neznamená jen směr shora dolů, ale může označovat i spotřební činnost (sníst, spálit, spotřebovat) či vůbec zánik (shořet, shnít), anebo směr dohromady (shromáždit, skoupit, svařit) – zatímco předpona „z“ vyjadřuje změnu stavu. Předpona „z“ tedy vyjadřuje, že jsme film svou činností změnili z nezhlédnutého na zhlédnutý, zatímco předpona „s“, pokud by ji lexikální úzus připustil, by mohla vyjadřovat spotřební povahu divácké činnosti. Jídlo je snědené, všechny filmy už jsem sjel neboli shlédl. A stejně jako jsem splácal různá jídla dohromady, mohly mi i spousty filmů shlédnutím splynout do jednoho velkého maglajzu. A třeba takové slovo spatřit také už není vázané na směr shora dolů: mohu stát dočista v údolí a spatřit někoho na vrcholku kopce, i když ho tím patřením nespotřebuji ani neseskupím. Slovo „zpatřit“ by bylo stejně nelogické, jako je sloveso „zhlédnout“, protože tím spatřením ani zhlédnutím vlastně ve skutečnosti ten objekt nezměním.