Dr. Darko

Věříte na to, že už tu někdy před námi byla vyspělá civilizace, která vymřela?

Nejlepší odpověď
Daidal

Je to možné. Ale jen spekulace, osobně by se mi to líbilo, takových teorií je hodně. NĚKTERÁ odůvodnění jsou dokonce i docela logická, s pár fakty – některými nálezy a zjištěními o staří konkrétních artefaktů/výrobků (i když některé se už ukázaly jako chybné nebo dokonce falešné), nástrojů na jejich výrobu, katastrofy v určitém období a i dávnější teorie (které by na to též mohly poukazovat). Z mytologií, příběhů dávných národů atd.
Jenže většinou jsou to jen konspirace, pokud se tam objeví nějaký docela racionální názor nebo teorie, připadá na ně tak 50 naprosto nesmyslných konspiračních teorií, které za tím opět hledají nesmysly na základě (doslova) ničeho – jen toho, co si nalhávají (hodně často blbosti ve smyslu, že bylo nalezo a prokázáno to, či ono – ale vlády, někteří vědci a archeologvé to před náma tají… :D Takové hovadiny, ale věří tomu s naprostým přesvědčením jakoby všechny důkazy měli doma na půdě. A přitom se jedná jen o nějaké řeči a falešné doměnky, že je OPĚT někdo obelhává, aby se nedozvěděli „pravdu“, která je před nimi utajována, pečlivě střežena :)).

Ale věřím na Atlantidu (údajná existence už před 10. tisícíciletím před. n. l.).
Takže ano, já svým způsobem VĚŘÍM – říkám si, že by to mohlo být i možné, ale je to jen můj názor/víra a ostatně to není absolutně ničím podložené. Ale rozhodně by to bylo zajímavé.

Další odpovědi
Pepa25

Ne. Každá civilizace, která si zaslouží přívlastek „vyspělá“, po sobě zanechala památky, které známe (byť třeba některá písma jsou pořád nerozluštěná). Tajemná vyspělá vyhynulá civilizace je jen námět dobrodružné a sci-fi literatury …

paul1

Myslím si, že ano, nasvědčují tomu všeliké důkazy (např. planina Nazca). Ale jsou i (pravděpodobně) pseudodůkazy, nap­ř.:

Nějako se to špatně zkopírovalo, tak znovu:
https://www.vsechno-je-jinak.eu/nabid­ka/pravy-zivot/prvni-lide/

Zdroj: první lidé – OBŘI :: ČLOVĚK JE DUCHOVNÍ BYTOST (vsechno-je-jinak.eu)

Kepler

Myslím si totéž co pepa. Že by nějaká civilizace zmizela bez jakékoliv stopy? I ty úplně první živé organismy na Zemi, které jsou staré přes 3 MILIARDY let, stopy zanechaly…

Kelt

V učebnici ruštiny je tato anekdota. Je sjezd archeologů a německý odborník říká, že provedli vykopávky v hloubce 30 m a našli dráty a proto zde před 6000 lety byla civilizace, která používala elektrické zařízení.
Američan říká, že oni prováděli vykopávky až do hloubky 50 m a našli sklo, a proto tam byla civilizace, která používala optické kabely.
Pak vystoupí Rus a prohlásí, že kopali do hloubky 100 a nenašli nic a tím pádem je dokázáno, že před mnoha tisíci lety tam byla civilizace, která používala bezdrátové spojení.

xiperio

Aby tady nezanechala civilizace stopy, tak to by se musela zeměkoule zpětně roztavit a zase postupně chládnout.

zjentek

Ano.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Daidal

Kepler, a co třeba potopený ostrov? Pokud se ta civilizace vyskytovala a omezovala jen na ten ostrov a ten se potopil, tak nemáme nic. A víš z jaké části máme prozkoumané oceány? (Moc ne a na dno ani nevidíme).

A pro příklad, stále nacházíme nové archeologické objevy, dokonce nové, neznámé civilizace i na nových (a neprozkoumaných) územích… Stopy zanechat mohly i dávné (vyspělé) civilizace, které jsme ale ještě neobjevili.
Objevují se nové stavby/ruiny a některé teoretické poznatky se posunují dále do hlubší historie. Například se původně předpokládalo něco jiného, než teď – že něco začalo v té době, ale pak se zjistilo, že už to existovalo (nebo vzniklo) třeba i o tisíc let víc.
Z té civilizace klidně mohly zůstat jen lidské kostry (zcela obyčejné jako každé jiné), ale i rozbitá a zdecimovaná technika i výstavba mohly být zdevastovaná a vše rozebráno jinými (i lidmi, ale nevyspělými). Potopa taky všechno může spláchnout.
A takové teorie se často vyskytují, protože se něco speciálního objeví, třeba hodně stará věc nebo „přírodní“ místa, u které se ale nevěří, že by byla vytvořena přírodou – protože je řezaná (dokonce hodně přesně) a jedná se o silné materiály, které by na takové vyřezávání potřebovalo hodně speciální nástroj/zařízení.
Taky ne všechna místa jsou prokopaná a jsou i teorie, že se z nějakého důvodu taková civilizace vyskytovala i hluboko v podzemí (po způsobu katakomb).

Kepler

To je jen přesunutí problému. Vyspělá civilizace by se přece nevyskytovala jen na tom potopeném ostrově. I Vikingové 5 století před Kolumbem překonali Atlantik a jejich stopy byly v severní Americe nalezeny. To spíš jsou mi záhadou, jakými technologiemi disponovaly známé staré civilizace a jak dokázaly postavit pyramidy. A těch megalitů je samozřejmě daleko víc. To jsou snad jediné hmatatelné a neobjasněné důkazy, co po těch civilizacích zbyly.

Daidal

Jasně. Ale já hlavně říkám, že nemáme pořádně prozkoumanou ani zemi a už vůbec ne oceány. A ani to, co je pod zemí.
Zrovna takový článek je zajímavý https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/cesti-zoologove-objevili-rod-hlodavcu-kteri-na-zemi-ziji-uz-sest-milionu-let-40366825#dop_­ab_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.sznhp.box&dop_req­_id=9rf9xgCKmLY-202107211842&­dop_id=40366825&sou­rce=hp&seq_no=5&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz A takových vychází spousty, že byl objeven nový žíjící živočích, hmyz, ryba, nebo rostliny, organismus. Často se u některých zvířat i spekuluje, jestli jsou skutečně vyhynulé (ty, co měly v nedávné době vymřít), protože byly třeba zachyceny na kameru, nejde je pořádně dohledat a něco s jistotou určit, atd. Vem si že nacházíme nové i viditelné věci, které existují s námi, ale nevěděli jsme o tom. Co terpve to, co bývá ukryto někde pod zemí nebo vodou…
Podle mě je třeba snazší určit živočichy žijící i pře destíkami milionů let (tedy jako prokázat jejich existenci – ono s tím určením je to složitější, protože se stále objevují nové neobjevené druhy a u všech se spekuluje, jak vlastně vypadali a fungovali.. v celkovém měřítku toho o tom moc nevíme, kolik bylo těch druhů a jak to s nimi bylo). Nebo třeba i něco za posledních 6 000 let v lidské společnosti. Ale když se teoreticky bavíme o desetitisíce let staré civilizaci, tak to může být složitější prokázat nebo i najít. Katastrofa nemuselo být jediné, co ji „vymazalo“, ale i následné přeměny klimatu a ostatní lidé, kteří to rozebrali. Tady se nebavíme o nějakém jiném speciálním živočichu, který nebyl objeven, ale o lidech – konkrétní skupině, která mohla být vyspělejší a mohla se nacházet na určitém místě. I teprve v nedávných dobách byly objeveny neznámé starověké civilizace, které svého času byly docela velké a zanechaly toho po sobě hodně, ale objeveny byly třeba teprve před 20 lety. Takže proč bychom nemolhi najít další takovou neobjevenou/ztra­cenou civilizaci, která ale byla vyspělejší, ale mohla existovat velice dávno – před všeobecně uznávaným vznikem prvních civilizací. Klidně se někde mohou nacházet i hmatatelněšjí pozůstatky, jen se ještě správně „nekoplo“ nebo neponořilo.

Ale u vikingů se nedá ak úplně mluvit o vyspělé civilizaci a měli svůj způsob života (založený na výpravách, lodích, cestování, drancování). Plno vypělejších civilizací se drželo „doma“ na svém území.
A klidně může jít o gigantický ostrov – netřeba někam cestovat (hlavně pokud by mohlo jít i o menší populaci). Není důvod, proč by toho měla vyspělá civbilizace pokrývat víc, I KDYŽ by byla vyspělá (a teď ještě jako moc vyspělá… říkat hodně vyspělá je neurčité… ale pokud by jich nebylo moc a žili ve společeství, tak by logicky nikam jinam nemuseli, když by měli dost prostoru a o obchodě – s jinými – se nedá mluvit, když jsou nevyspělí… to je pak ani nemusí zajímat a ti vyspělí se drží u sebe „doma“).
Teorií je víc, proč by po takové civilizaci nezůstaly skoro žádné stopy. Ale sjou to jen teorie a já netvrdím, že to musí být pravda. Jen říkám, že tu ta možnost je.

Kepler

Ano, ta možnost tady vždycky je. Povrch Měsíce známe lépe, než dna vlastních oceánů. Když pomineme civilizace, není to tak dlouho, co jsme zjistili, že existovali příbuzní neandrtálců – Denisované, o kterých vlastně nevíme nic. Objevujeme živočišné druhy, o kterých jsme si mysleli, že vyhynuly před stovkami miliónů let, viz Latimerie podivná. Čím víc toho víme, tím víc víme, že nic nevíme. Ale pořád si myslím, že stopy všeho dávného lze najít. Jen jsme ta stopy ještě pořád nenašli.

Daidal

paul1, zrovna těmhle bych úplně nevěřil. :D