L. da Vinci

Věřili byste, že eskalátorům je už 125 let?

Kdy a kde jste na něm poprvé stáli, vzpomenete si?!

Odpovědi
Kepler

Věřil, tak sofistikovaný výrobek to zase není. Pražský orloj je daleko vymakanější.

Pejevek

Opravdu? To, že eskalátory existují již tak dlouho by mě nenapadlo ani ve snu. Jezdila jsem na nich od malička. Dříve jsem z nich ale měla trochu strach.

marci1

Když nemusím, tak je ignoruji. Zažila jsem na nich pád dvoumetrového siláka na mou tělesnou schránku (proč by se měl frajer držet, že), který jsem naštěstí přežila. 🙂

led

Nie,
1 – Vůbec první patent na pohyblivé schody si dal zaregistrovat v roce 1859 Nathan Ames z Massachusetts. Měly být poháněny párou, nikdy ale nebyly zkonstruovány.
2 – „Pohodlně jezdit na eskalátorech dnes můžeme díky vynálezu, který si před 125 lety, 15. března 1892, nechal patentovat americký technik Jesse Reno.“
https://www.es­tav.cz/cz/4783­.eskalator-pohyblive-schody-si-nechal-pred-125-lety-patentovat-jesse-reno
„Jeho "pohyblivé schody“, vlastně spíš jezdící rampa, ještě nesloužily jako dopravní prostředek, ale jako zábavná atrakce na newyorském Coney Islandu. Jednalo se o běžící pás o sklonu 25 stupňů.„(Jesse W. Reno), ale až v roku 1897…
"První eskalátor zkonstruoval a umístil Jesse W. Reno v New Yorku roku 1897 jako zábavní atrakci“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Eskal%C3%A1tor

3 – Prostějovská kapela Eskalátor vznikla pomerne nedávno a mala len krátku aktívnu životnosť
„Kdy a kde jste na něm poprvé stáli“ – bola som ešte len dieťa, pre ktoré čas nehral rolu, ale vozenie sa na schodoch bola zábava.

L. da Vinci

Příspěvek smazán administrátorem.