autacek

Velká písmena v názvech ulic, bod 2.1b. Pravidel českého pravopisu, používá se?

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=186

Dnes tu o tom byla zmínka, ale bohužel jsem to nepochopil, zmíněný bod 2.1b tedy platí, nebo ne? A odstranilo to problém že nevím, jestli je v názvu místní název? Vždyť je to naprosto stejný problém jak byl dřív, jen o kousek vedle. Tak proč se ty pravidla měnily?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka velkého písmena se týkala předložky a podstatného jména.

Vy se ptát na pravopis „Po předložce následuje spojení podstatného a přídavného jména“

Pak následuje věta, " Důvodem zavedení způsobu psaní v PČP z r. 1993 K Rybníku, V Zálesí… bylo to, že ne vždy byl pisatel schopen poznat, zda po předložce následuje původem jméno obecné, nebo vlastní. atd."

Takže se to netýká bodu 2.1 b, ale bodu 2.1 a, takže podstatného jména, nikoliv přídavného.

Psala jem to v diskuzi a máte vysvětlené, že nebylo jasné, zda napsat U hradu , nebo u Hradu, kdo neznal původ podstatného jména.

Ale je nejednotnost u geografických názvů, takže se připravuje reforma. Třeba Letiště V. H. x nádraží Praha-Smíchov.

U divadel je to trochu jinak – obecné x vlastní jméno – bod 8.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=188

Další odpovědi
Edison

Zrovna 2.1b mi přijde celkem jasné. Proč by neplatilo? Dokonce to má i logiku.

MichaelOffic

A proč vás zajímá zrovna toto?

annas

Podle starého pravopisu se psalo Ve smečkách x dnes Ve Smečkách.
Na můstku x Na Můstku.

Jak byste podle starých pravidel napsal ulice NA ZDERAZE? Víte, co byl ZDERAZ?

Osada i název vyvýšeniny, se zdrojem vody, Podle čeho se ulice jmenovala.? Podle obce, nebo podle kopce?