Smackdown

Vedou tajné chodby přes hranice?

Znáte?

Nejlepší odpověď
annas

Máte-li zájem dovědět se o „katakombách“ víc, pročtěte si článek.
v odkazu

http://www.czre­gion.cz/tajem­na-podzemi-co-ukryvaji-katakomby

Tajemné podzemí

"I když se ale budeme s fantazií držet při zemi, uchovávají si historická podzemí řadu tajemství.

V první řadě je to rozsah podzemních chodeb. S jejich průzkumem se dá začít pod veškerými církevními stavbami, tedy kláštery, kostely, ale i menšími kapličkami či božími muky. Kromě toho, že sklepení pod nimi sloužila jako zásobárny a krypty k pohřbívání, bývaly tyto objekty mezi sebou často navzájem propojeny, případně z nich vedly chodby i do světských objektů, nedalekých hradů a tvrzí.

Předpokládá se dokonce, že tyto podzemní spojnice mohly představovat na území Čech a Moravy jeden značně rozsáhlý systém a že přinejmenším některé z těchto chodeb byly dostatečně prostorné, aby jimi projel ‹ kočár tažený koňmi.

Tyto tzv. dálkové chodby existovaly podle některých badatelů ve směru obchodních stezek a cest a bývaly na povrchu značeny drobnými církevními stavbičkami, kapličkami, božími muky, sochami svatých, kříži a někde jen osamělými památnými stromy.

U některých z těchto orientačních bodů, o nichž vědělo jen málo zasvěcených, se kdysi údajně nacházely větrací šachtice, a dokonce i tajné vstupy. Podle tvaru těchto staveb, jejich natočení a dalších znaků bylo možné určit, zda chodba pod zemí pokračuje rovně, zda se lomí a jak, nebo kde se křižuje s další chodbou.

Těžko se dá ovšem bádat v podzemních prostorech, které byly definitivně zabezpečeny, lépe řečeno zlikvidovány zalitím betonem.

Objevují se legendy, že některé chodby například že vedou pod státní hranicí do Rakouska a snad až do Vídně nebo že se za některými kdysi dávno zazděnými a dovedně zamaskovanými vchody nacházejí vinné zásoby pohádkových objemů." atd.

Další odpovědi
aliendrone

No, ví se, že existovala přinejmenším jedna, kterou využívala StB. Kdo ví, možná se ještě nějaké dochovaly. To víš, pokud někdo investoval nemalé úsilí do jejího tajného vybudování, určitě se tím nechlubil! ;) :D :D