autacek

Věděli jste, že kompas, který byl vyroben pro použití v Evropě, nebude fungovat na jižní polokouli?

Nejlepší odpověď
Arne1

ne. a proč by neměl?

Další odpovědi
independent

Tak to jsem netušil, on ten kompas funguje jinak než na principu zmagnetizované jeh­ly?

zjentek

Tím myslíš navigaci pro členský státy EU, žejo!?

cochee

Nefunkčnost (a míra nefunkčnosti) kompasu nezáleží na tom, nacházíme-li se na severní nebo jižní zemské polokouli, ale na vzdálenosti a azimutu od spojnice zeměpisného a magnetického zemského pólu. Přesněji tedy, na sev. polokouli od spojnice sev. zeměpisného a jižního magnetického pólu a na jižní polokouli opačně. Jak říká Wikipedia, cituji: „V roce 2005 byla jeho poloha (jižního magnetického pólu) odhadnuta na 64°32′ jižní šířky a 137°52′ východní délky (tedy v nitru Sibiře). Za rok se jeho poloha posune o cca 10–15 km na severovýchod.“