Alesh

Věděli jste, že 1 = 2? 🙂

Otázka https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vedeli-jste-ze-1-1-3 mně připomněla jednu takovou matematickou hříčku, jen nevím, jestli jsem to tu už někdy nedával do placu…

x2 – x2 = x2 – x2 // x2 značí druhou mocninu x
x * (x – x) = (x + x) * (x – x) // levá strana – vytknu x, pravá strana rozklad čtverců – a2 – b2 = (a – b) * (a + b)
x = (x + x) // zkráceno výrazem (x – x)
1 = 1 + 1 // vyděleno x
1 = 2
Tak, kde je chyba? 😉

Odpovědi
_Bůh_

!0 = 1
0 ≠ 1
Není-li pravda?

orwell

To jsi nějak zkonil, ne? Pravou stranu x2 + x2 nemůžeš přece rozložit podle vzorce
a2 – b2 = (a – b) * (a + b)

Alesh

jo, máš pravdu, už jsem to opravil, snad už dobře 😉

orwell

Teď už jo. Chyba je v tom krácení výrazem (x – x), který = 0 a nulou se dělit nesmí. Trefil jsem?

Alesh

správně! 🙂